Zmiany w taryfikatorze - wyższe kary dla "piratów drogowych". Podsumujmy jak to wygląda - kierowcy, miejcie się na baczności

Policjanci regularnie przypominają o wysokich karach grożących kierowcom, którzy łamią przepisy ruchu drogowego, szczególnie te dotyczące ograniczeń prędkości. Niestety, nawet po zmianach, które zostały wprowadzone 17 września, zdarzają się kierowcy, którzy nie respektują prawa. Mundurowi apelują o bezpieczną jazdę i zapowiadają, że dla „piratów drogowych” nie będzie taryfy ulgowej.

Zmiany w taryfikatorze – wyższe kary dla „piratów drogowych”. Podsumujmy jak to wygląda – kierowcy, miejcie się na baczności
Podaj dalej

Pomimo licznych zmian i zaostrzenia kar wciąż zatrzymywani są kierujący, którzy nie przestrzegają obowiązujących przepisów. W ostatnim czasie policjanci lublinieckiej drogówki zatrzymali prawo jazdy mieszkance Gminy Ciasna, która przekroczyła dopuszczalną prędkość o 52 km/h. Do naruszenia limitu doszło na ulicy Dobrodzieńskiej w Ciasnej, w obszarze zabudowanym, w miejscu wskazanym przez użytkowników Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

policjant chciał wrobić w mandat kierowcę
Fot. pixabay.com

Oprócz utraty uprawnień na 3 miesiące kierująca zastała ukarana mandatem w wysokości 1500 złotych, a na jej konto dopisanych została 13 punktów karnych. Takim samym mandatem ukarany został kierujący samochodem osobowym marki Audi, który w środę 21 września, na ulicy Klonowej wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych. Za to wykroczenie, według nowych przepisów, na konto mieszkańca powiatu tarnogórskiego trafiło dodatkowych 15 punktów karnych.

Policjanci przypominają, że obowiązujące od 17 września przepisy podniosły liczbę punktów karnych za wiele wykroczeń (m.in. za przekroczenie prędkości) maksymalnie można dostać ich nawet 15 za jedno przewinienie. Zlikwidowano też możliwość redukowania liczby punktów na koncie poprzez kursy edukacyjne, a same punkty znikają dopiero dwa lata po opłaceniu mandatu. Dodatkowo za najbardziej niebezpieczne wykroczenia w przypadku recydywy podwaja się kwotę mandatu.

Dotyczy to na przykład przekroczenia prędkości o:

31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych / recydywa: 1600 złotych
41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych
51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych
61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych
71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych

Znaczące podwyższenie kar oraz ich nieuchronność mają przyczynić się do zmniejszenia ilości zdarzeń drogowych, w szczególności tych najtragiczniejszych.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie obowiązujących przepisów, tak aby zawsze bezpiecznie dotrzeć do celu.\

POLICJA ŚLĄSKA

Przeczytaj również