Za jazdę z 1 promilem dożywotnio stracił prawo jazdy. Zaskakujące dlaczego do tego doszło

O tym, że wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu to największa głupota jaką można zrobić powinien wiedzieć każdy. Niestety bardzo często wielu kierowców decyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości, przez co policjanci w całym kraju mają ręce pełne roboty. Ten przypadek dobitnie pokazuje, że jazda pod wpływem wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami.

Za jazdę z 1 promilem dożywotnio stracił prawo jazdy. Zaskakujące dlaczego do tego doszło
Podaj dalej

Legalnie już nie pojeździ…

W nocy z niedzieli na poniedziałek funkcjonariusze słupskiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę, od którego wyczuli alkohol. Badanie alkomatem wykazało ponad promil alkoholu w jego organizmie. Dodatkowo podczas interwencji policjanci ustalili, że 21-latek posiada aktywny zakaz prowadzenia pojazdów. Mężczyzna został zatrzymany i po niespełna dwóch dniach od zatrzymania odpowiadał przed sądem za popełnione przestępstwa. Sąd wymierzył mu m.in. karę ograniczenia wolności i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

W niedzielę późnym wieczorem policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Słupsku zatrzymali do kontroli kierującego mercedesem. W trakcie interwencji mundurowi wyczuli od tego mężczyzny alkohol, a badanie alkomatem pokazało, że w jego organizmie znajduje się ponad promil alkoholu. Po sprawdzeniu go w policyjnym systemie informatycznym okazało się, że nie tylko z powodu alkoholu nie powinien wsiadać za kierownicę samochodu. Słupszczanin posiadał aktywny, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Policjanci zabezpieczyli samochód na policyjnym parkingu, a 21-latek został zatrzymany i noc spędził w policyjnym areszcie.

Po wytrzeźwieniu mężczyzna został przesłuchany przez policjantów z Komisariatu Policji I w Słupsku, gdzie usłyszał również zarzuty kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz wbrew sądowemu zakazowi. Zgromadzony materiał dowodowy wraz z wnioskiem o rozpoznanie sprawy w trybie przyspieszonym trafił do sądu. Wczoraj Sąd Rejonowy w Słupsku wymierzył 21-letniemu mieszkańcowi Słupska karę roku i 3 miesięcy ograniczenia wolności polegającej na obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne (30 godzin w stosunku miesięcznym), środek karny w postaci dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, a także świadczenie pieniężne w kwocie 10.000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Policjanci każdego dnia eliminują z dróg kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich samochodów pomimo tego, że pili wcześniej alkohol. Nie ma tolerancji dla przestępców drogowych, którzy są ogromnym zagrożeniem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

pracodawca pracownik kontrola stan trzeźwości alkohol narkotyki
fot. pixabay

Co grozi w Polsce za jazdę po alkoholu

Nie trzeba nikomu przypominać, że po spożyciu alkoholu nie da się utrzymać optymalnej sprawności psychofizycznej. Co więcej, kierowcy często podejmują najgorszą, ekstremalnie nieodpowiedzialną decyzję, jaką jest oczywiście prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. Na szczęście teraz wszyscy ci, którzy za nic mieli przepisy (kary były po prostu zbyt niskie w porównaniu do popełnianego przestępstwa), zastanowią się kilka razy, zanim usiądą za kółko po pijaku.

Po użyciu:

Zatem, jeżeli stężenie we krwi kierowcy przekracza 0,2 promila, ale jest zarazem niższe niż 0,5 promila, to oznacza, że kierowca znajduje się w stanie po użyciu alkoholu i popełnia wykroczenie określone w art. 87 § 1 k.w. Co za to grozi? Cóż w ogólnym skrócie – bardzo wysoka kara. W takim przypadku możemy zostać ukarani 30-dniowym aresztem. Oczywiście jest to rozwiązanie ostateczne, którego raczej się nie stosuje.

Powinniśmy jednak być przygotowani na mandat, którego wysokość po nowelizacji przepisów to 2500 złotych oraz 10 punktów karnych. Warto pamiętać natomiast o jeszcze jednej rzeczy. Mianowicie od 1 stycznia 2022 roku aż sześciokrotnie wzrosła maksymalna wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd. Aktualnie to aż 30 000 złotych. To wszystko dopiero początek. Zdecydowanie gorzej jest, jeśli popełnimy przestępstwo, czyli będziemy kierowali w stanie nie po użyciu alkoholu, ale w stanie nietrzeźwości.

Stan nietrzeźwości:

Jeżeli kierujemy samochodem pod wpływem alkoholu i jego zawartość we krwi przekracza 0,5 promila, to popełniamy poważne przestępstwo, za które grożą surowe kary. Możemy spodziewać się grzywny, która ustalona jest w zależności od dochodu. W tym przypadku jest to od 10 do 540 stawek dziennych (od 10 do 2000 złotych za stawkę dzienną), ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Do tego dochodzi oczywiście zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Będziemy też musieli wypłacić od 5000 do 60 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

POLICJA POMORSKA

Przeczytaj również