Tych samochodów w Polsce już nie będzie. Decyzja o ich zakazie została podjęta na szczeblu rządowym

17 września na przejściu granicznym Terespol-Brześć, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński poinformował w trakcie briefingu prasowego o zakazie sprowadzania samochodów do Polski. Przepis wszedł w życie tego samego dnia. Jakich konkretnie pojazdów on dotyczy?

Tych samochodów w Polsce już nie będzie. Decyzja o ich zakazie została podjęta na szczeblu rządowym
Podaj dalej

Zakaz przywozu do Polski samochodów osobowych zarejestrowanych w tym kraju stał się faktem

Wielu kierowców zapewne zastanawia się o jaki konkretnie zakaz i co za tym idzie – o jakie samochody chodzi. W myśl nowego rozporządzenia zakazany jest zakup, przywóz lub przekazywanie do Unii Europejskiej, bezpośrednio lub pośrednio, samochodów i pozostałych pojazdów silnikowych przeznaczonych zasadniczo do przewozu 10 osób. Włączone są  w to również samochody osobowo-towarowe (z nadwoziem typu kombi) oraz samochody wyścigowe jeżeli pochodzą one z Rosji lub są wywożone z Rosji. O pochodzeniu samochodu z Rosji świadczy fakt zarejestrowania go w tym państwie.

Jak podaje Krajowa Informacja Skarbowa, powyższy zakaz wynika z rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz.U. L 229 z 31.7.2014z późn. zm.).

Pojazdy zarejestrowane w Rosji, wyposażone w rosyjskie tablice rejestracyjne, które od niedzieli pojawią się na polskich przejściach granicznych, będą cofane z powrotem do państwa spoza UE, z którego przyjechały, niezależnie czy będzie to Rosja czy też inny kraj. Działania takie będą prowadzone nawet jeśli kierowca auta nie jest obywatelem Federacji Rosyjskiej.

Przeczytaj również