Trwa ogólnopolska akcja policji „Zwolnij – niebezpieczny punkt”

Do 2 czerwca potrwa przygotowana przez Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis S.A. będącą operatorem komunikatora Yanosik, pilotażowa akcja informacyjno-edukacyjna pn. „Zwolnij – niebezpieczny punkt”. Jej celem jest ostrzeganie kierowców przed szczególnie niebezpiecznymi miejscami na drodze.

policja-mandat-mandaty
Podaj dalej

Głównym celem prowadzonych działań będzie informowanie kierowców o miejscach szczególnie niebezpiecznych. Chodzi o punkty, w pobliżu których dochodzi do do dużej liczby wypadków drogowych. Jednocześnie policjanci będą zachęcać do zmniejszenia oraz zwiększenia uwagi, co może znacząco wpłynąć na ograniczenie tragicznych zdarzeń.

Zwolnij – niebezpieczny punkt

Wychodząc z tego założenia Biuro Ruchu Drogowego KGP dokonało analizy wypadków drogowych na przestrzeni lat 2021 – 2023 typując 535 lokalizacji, tj. pięciokilometrowych odcinków dróg oraz konkretnych „punktów”, w tym skrzyżowań i przejść dla pieszych, na których w wymienionym okresie doszło do trzech wypadków drogowych lub więcej. Poprzez aplikację Yanosik kierujący będą ostrzegani o zbliżaniu się do niebezpiecznego odcinka/punktu na drodze komunikatem głosowym i tekstowym. – czytamy na stronie KGP.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Warto pamiętać, że głównymi przyczynami wypadków spowodowanych przez kierujących jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Jednak zdarzenia związane z przekraczaniem dozwolonych limitów prędkości generują największą liczbę ofiar. Ważne jest, aby kierującym przypominać, jak zgubna jest nadmierna prędkość i to w każdych warunkach atmosferycznych i na każdej drodze.

Zgodnie z raportem w ubiegłym roku na drogach w Polsce doszło do 19 058 wypadków. W aż 74 proc. przypadków sprawcami kolizji byli kierowcy samochodów osobowych. W wypadkach zginęło 1622 osób, a ponad 22 tysiące zostało rannych. Najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych było:

  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (4576 przypadków),
  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (4216 przypadków),
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (2444 przypadki).

Jednak to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu należy do najbardziej niebezpiecznych, ponieważ w wyniku tego śmierć poniosło ponad 40 proc. wszystkich ofiar w 2023 roku. W przypadku nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu ofiary stanowiły 13,7 proc. Do działań przyłączyła się również firma Screen Network S.A. emitując spot akcji na ekranach LED rozmieszczonych m.in. przy głównych ciągach komunikacyjnych, dworcach, stacjach paliw i centrach handlowych.

Przeczytaj również