To pierwszy na świecie robot-policjant. Wystawia mandaty i może nawet rozłożyć kolczatkę

To pierwszy na świecie robot-policjant. Wystawia mandaty i może nawet rozłożyć kolczatkę

To pierwszy na świecie robot-policjant. Wystawia mandaty i może nawet rozłożyć kolczatkę

Podaj dalej

Czy roboty zaczną niedługo pracować w drogówce? W USA testowany jest obecnie robot GoBetween, który jeśli się sprawdzi zostanie wdrożony do służby. Powód? Podczas legitymowania i pościgów w Stanach Zjednoczonych dochodzi rocznie do 200 tysięcy napadów na policjantów.

Statystyki są druzgocące, rocznie w USA odnotowuje się do 17 milionów interwencji na drogach. W 200 tysiącach przypadków dochodzi do ataków na funkcjonariuszy, w wyniku których często śmierć ponoszą zarówno policjanci, jak również agresywni kierowcy. Dlatego właśnie postanowiono wypróbować robota. Projekt ten opracował Amerykański instytut badawczy non-profit SRI International. Robot ma zapobiegać wypadkom, które mają miejsce podczas kontroli drogowych.

Pomysłodawcą GoBetween jest Rueben Brewer, starszy inżynier ds. Robotyki. Amerykanin zaczął budować prototyp w swoim garażu – udało się.

Rueben Brewer: Przy tak niebezpiecznych interakcjach między ludźmi, może nadszedł czas, aby wysłać między nich robota, takiego, który nie może skrzywdzić ani zranić. Nasz robot będzie pracował z ludźmi, aby wszyscy byli bezpieczni.

Robot zamontowany jest z lewej strony radiowozu na specjalnej szynie. W odpowiednim momencie wysuwa się na wysokość szyby kontrolowanego pojazdu. Koła zatrzymanego auta zostają zablokowane, a w razie konieczności GoBetween może nawet rozłożyć kolczatkę.

Za komunikację robota z zatrzymanym kierowcą odpowiadają czujniki, mikrofony, kamery i głośniki. Skaner pozwala na odczyt dokumentów a zainstalowana drukarka chwilę później drukuje mandat z grzywną adekwatną do popełnionego wykroczenia. Być może w przyszłości GoBetween dostanie również alkomat.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News