Ten przepis w Polsce obowiązuje od ponad 3 lat, a kierowcy dalej robią to źle. Dlaczego nie potrafimy się tego nauczyć?

Od ponad trzech lat, a dokładnie od 1 czerwca 2021 r., obowiązuje nowy przepis, który między innymi uregulował kwestię zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Niestety, wielu kierowców dalej robi to źle. Dlaczego wciąż nie potrafimy się tego nauczyć i narażamy na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale również innych uczestników ruchu?

autostrada nowy znak mandat sledzenie kierowców
Podaj dalej

Niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami na drogach szybkiego ruchu nadal jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń i wypadków drogowych. Każdego dnia policja zatrzymuje kierowców jeżdżących „na zderzaku”. I nie dotyczy to wyłącznie jazdy za autami poruszającymi się z prędkością poniżej dopuszczalnego limitu na drodze ekspresowej lub autostradzie. Bardzo często łamiący przepisy wywierają w ten sposób presję na jadących przepisowo, aby zjechali na sąsiedni pas ruchu. W Internecie jest dosłownie cała masa filmów „dokumentujących” naganne zachowania takich kierowców.

Przepis na odpowiedni dystans

Przypomnijmy, że bezpieczną odległość między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach reguluje konkretny przepis. Kierowca jadący 100 km/h musi jechać co najmniej 50 m za poprzedzającym samochodem. Przy 120 km/h jest to już 60 m, przy 140 km/h – 70 m. Podobne rozwiązania obowiązują w wielu europejskich państwach, w tym m.in. w Niemczech.

Jak zatem ocenić poprawną odległość od poprzedzającego pojazdu? Odpowiedź na to pytanie jest relatywnie prosta. Można wykorzystać dowolny nieruchomy obiekt w otoczeniu drogi ekspresowej czy autostrady. Może być to słupek pikietażowy, latarnię, znak drogowy lub bramownicę, przy której znajduje się poprzedzający nas pojazd. Jeśli miniemy wybrany obiekt 2 sekundy później, to taki odstęp będzie zgodny z przepisami.

Przy prędkości 80 km/h w ciągu sekundy pokonamy nieco ponad 22 m, przy 100 km/h blisko 28 m, przy 120 km/h nieco ponad 33 m, a przy 140 km/h niemal 40 m. Utrzymanie 2-sekundowego odstępu w zależności od rozwijanej prędkości zapewni nam dystans odpowiednio 44, 56, 66 i 80 m, trochę większy niż wymagają tego przepisy.

Przeczytaj również