Tego o pasach bezpieczeństwa nie wie prawie nikt. A czy Ty znasz odpowiedź na pytanie o ten drobny szczegół?

Za nasze bezpieczeństwo w samochodzie, oprócz zdrowego rozsądku i stosowania się do przepisów prawa, odpowiadają różne zamontowane w nim systemy. Są wśród nich pasy bezpieczeństwa, które w głównej mierze ratują nas przed utratą zdrowia, a nawet życia, gdy dojdzie już do poważnego wypadku. Nie zapominajmy więc o używaniu pasów bezpieczeństwa!

pasy
Podaj dalej

Tajemniczy guzik na pasach bezpieczeństwa. Prawie nikt nie wie do czego służy, a spełnia bardzo ważną funkcję

Korzystanie z pasów bezpieczeństwa, to obowiązek każdego kierowcy i pasażera. Przed rozpoczęciem jazdy, kierowca powinien sprawdzić stan techniczny samochodu, a także zadbać o to, aby każdy z pasażerów miał zapięte pasy bezpieczeństwa.

Pasy w dużym stopniu wpływają na nasze bezpieczeństwo, gdy dojdzie do niespodziewanego wydarzenia na drodze. Przykładem tego jest Pani Magdalena, która w 2020 roku uległa poważnemu wypadkowi. Gdy ze swoją rodziną wracała z letniego wypoczynku nad morzem, jej auto zjechało z drogi, a następnie przez kilkadziesiąt metrów koziołkowało. Kobieta trafiła do szpitala, gdzie przeszła szereg operacji. Od tamtej pory cały czas walczy o powrót do sprawności. Jak sama przyznaje, swoje życie zawdzięcza pasom bezpieczeństwa.

Znasz odpowiedź na pytanie o ten drobny szczegół?

Co do samych pasów bezpieczeństwa, mamy dla was pewną ciekawostkę. Czy zastanawialiście się kiedyś do czego służy tajemniczy plastikowy guzik, który znajduje się tuż przed klamrą? Ta niepozorna część, nie ma realnego wpływu na bezpieczeństwo podczas jazdy, ale zdecydowanie poprawia komfort obsługi pasów bezpieczeństwa.

Otóż stanowi on rodzaj pewnego ogranicznika dla klamry, gdy pasy są zwinięte i znajdują się w pozycji pionowej. Dzięki niemu klamra nie przemieszcza się i zostaje na swoim miejscu, dzięki czemu nie musimy szukać pasa gdzieś na dole pomiędzy siedzeniem a słupkiem i jest niewielkie ryzyko że przytrzaśniemy klamrę drzwiami uszkadzając sobie lakier. Przy każdym zapinaniu klamra pasa będzie wygodnie spoczywać powyżej naszego lewego (lub prawego w przypadku pasażera) ramienia.

Co grozi kierowcy za jazdę autem bez zapiętych pasów?

W myśl art. 39 ustawy Prawo o ruchu drogowym, prowadząc pojazd kierowca musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Prowadząc samochód bez zapiętych pasów bezpieczeństwa narażamy się na mandat w wysokości 100 zł, a także 2 punkty karne. Lepiej zatem pamiętać o zapianiu pasów, bowiem takie obciążenie finansowe i punktami karnymi nikomu nie jest potrzebne. Tym bardziej, że zapięcie pasów to kwestia około 3 sekund.

Dodatkowo kierowca otrzyma kolejne 100 zł mandatu i 4 pkt. karne, jeśli to pasażer nie ma zapiętych pasów. Kierowca przed rozpoczęciem jazdy autem ma obowiązek sprawdzić, czy pasażerowie mają zapięte pasy, i wezwać ich do zapięcia, jeśli tego nie zrobili. Przypominamy, że po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych żegnamy się na dłuższy czas z prawem jazdy.

Co grozi pasażerowi za jazdę autem bez zapiętych pasów?

Podobnie jak kierowca, zgodnie z przepisami pasażer również ma obowiązek zapiąć pasy bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Jak nadmieniliśmy wyżej – jeśli tego nie zrobi, naraża kierowcę na jeszcze większą kwotę mandatu. Jednocześnie pasażer sam również zostanie ukarany grzywną w wysokości 100 zł.

Sytuacja się nieco zmieni, jeżeli podczas kontroli drogowej kierowca mający zapięte pasy poinformuje policjanta, że przed rozpoczęciem jazdy poinformował współtowarzysza podróży o tym obowiązku, ale pomimo to on zlekceważył ten obowiązek. Wówczas mandatem w wysokości 100 zł zostanie ukarany jedynie pasażer. – przypominają eksperci z portalu rankomat.pl.

Przeczytaj również