Tak wygląda najdroższy motocykl na świecie. Trzeba wyłożyć za niego milion zł

Słyszeliście kiedyś o marce Pierce-Arrow? Pewnie nie, i nie ma się czego wstydzić, bowiem jej historia sięga 1873 roku. Teraz możemy ponownie o niej usłyszeć za sprawą prawdopodobnie najdroższego motocykla na świecie.

Tak wygląda najdroższy motocykl na świecie. Trzeba wyłożyć za niego milion zł
Podaj dalej

Luksusowe auta

Firmę założył George N. Pierce z synem w Buffalo w 1873 roku. Od 1901 panowie zaczęli produkować luksusowe samochody. Wartym odnotowania jest fakt, że w 1900 roku Pierce-Arrow wyprodukowała pierwszy na świecie automobil napędzany silnikiem parowym. Firma istniała nieprzerwanie do 1938 r.

Epizod z motocyklami

Przedsiębiorstwo w latach 1909-1914 miało też niewielki epizod z motocyklami. Model Four ważył 124 kg, posiadał dwubiegową skrzynię biegów oraz… sprzęgło, co było w tamtym okresie nowością. Łącznie fabryka wyprodukowała zaledwie 500 sztuk tego wyjątkowego pojazdu, który był jednocześnie pierwszym amerykańskim motocyklem 4-cylindrowym.

Pierce-Arrow Four

Teraz jeden ze świetnie zachowanych egzemplarzy z 1911 roku trafił pod młotek na aukcji Mecum. Nowy właściciel musiał zapłacić za niego 225 tysięcy dolarów, co w przeliczeniu daje ponad 975 tys. zł.

Przeczytaj również