Wakacje to czas, kiedy wielu naszych południowych sąsiadów decyduje się odwiedzić Polskę. Dziennikarze motoryzacyjni zwracają jednak uwagę na zmiany, które obowiązują w Polsce od grudnia ubiegłego roku.
Jeśli należysz do osób, które dojeżdżają do Polski do pracy lub po prostu jeździsz tu i ówdzie na zakupy lub relaks, musisz pamiętać o jednej rzeczy. Od grudnia u naszych północnych sąsiadów za jazdę autostradami krajowymi A2 i A4 nie zapłacicie już na bramkach poboru opłat, a jedynie poprzez aplikację. Działa ona w oparciu o w pełni automatyczne i zbliżeniowe płatności na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu. Płacąc w ten sposób, możesz uniknąć kary w wysokości 500 zł (około 109 EUR). – przypomina portal auto.sk.
Ponieważ Słowacja jest sąsiadem Polski, do tej pory Słowacy byli przyzwyczajeni do płacenia za jazdę po drogach prywatnych i państwowych przy lokalnych bramkach. Teraz jednak system się zmienił. Kierowcy samochodów osobowych, motocykli i autobusów mogą uiszczać opłaty za przejazd za pośrednictwem państwowej aplikacji e-TOLL lub aplikacji Autopay.
Płatność Autopay
Autopay to automatyczny system płatności online i offline. Dzięki aplikacji kierowcy mogą przejeżdżać przez płatne odcinki autostrad pomiędzy miastami bez zatrzymywania się. Płatność odbywa się automatycznie i całkowicie bezdotykowo. Wystarczy, że aplikacja będzie działać w tle.
System Autopay na polskich autostradach krajowych A2 Konin – Stryków (Łódź) i A4 Wrocław – Sośnica (Gliwice) oraz prywatnych autostradach AmberOne A1 (Toruń – Gdańsk) i A4 Katowice – Kraków opiera się na tzw. GeoFencing, który rejestruje dokładny ruch pojazdu. Technologia odbiera informacje z telefonu dopiero wtedy, gdy samochód przejeżdża przez wjazd i wyjazd z płatnej drogi.
Aplikacja e-Toll
Podobnie można skorzystać z państwowej aplikacji e-Toll. Wadą jest to, że można nim płacić jedynie za państwowe odcinki autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica. Po pobraniu aplikacji należy wprowadzić dane pojazdu, następnie wpisać planowany wjazd i zjazd z autostrady oraz ustawić datę i godzinę ważności biletu elektronicznego.
Bilet elektroniczny będzie ważny przez 48 godzin od podanej daty. Jeśli zmienimy plany, możemy go zwrócić przed deklarowaną godziną rozpoczęcia podróży. Za bilet można zapłacić poprzez aplikację za pomocą karty płatniczej.