Ruszyły ferie zimowe, a wraz z nimi masowe kontrole autokarów. Mamy wykaz 340 stacjonarnych punktów kontrolnych

15 stycznia br. rozpoczynają się ferie zimowe. O bezpieczeństwo wszystkich wypoczywających zadbają funkcjonariuszki i funkcjonariusze Policji. Policjanci będą m.in. sprawdzać stan techniczny pojazdów i trzeźwość kierowców. W całej Polsce będzie prawie 340 punktów kontroli autobusów. Ostatnie województwa zakończą ferie 25 lutego br.

Ruszyły ferie zimowe, a wraz z nimi masowe kontrole autokarów. Mamy wykaz 340 stacjonarnych punktów kontrolnych
Podaj dalej

Kontrole autokarów

Ferie zimowe to dla policjantów czas szczególnie wytężonych działań. Policja zapewni bezpieczeństwo dzieciom i dorosłym, którzy będą korzystać z wypoczynku we wszystkich częściach naszego kraju.

Jedna z najważniejszych aktywności Policji to działania związane z zagwarantowaniem bezpieczeństwa na drodze. Prowadzone będą kontrole głównych tras dojazdowych do miejscowości turystycznych. Policjanci sprawdzą czy kierowcy poruszają się z dopuszczalną prędkością oraz czy dzieci są przewożone we właściwy sposób.

Prawie 340 punktów kontroli autokarów

W tym roku, już po raz kolejny, Policja będzie sprawdzała autobusy i kierujących wiozących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. Podczas kontroli policjanci zwrócą uwagę m.in. na stan techniczny pojazdów i ich wyposażenie, czas pracy kierowców, uprawnienia kierujących oraz ich stan psychofizyczny i trzeźwość.

Policja na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych udostępniła już informację o możliwości zgłoszenia pojazdów przewożących dzieci na wypoczynek do policyjnej kontroli wraz z wykazem punktów, gdzie takie kontrole będą prowadzone stacjonarnie. Takich punktów jest prawie 340. Ich listę zamieszczamy pod komunikatem.

Natomiast na dostępnej dla każdego stronie internetowej bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC. Jak co roku, policjantów będzie można spotkać również na stokach narciarskich, gdzie zadbają o bezpieczeństwo turystów.

Akcja informacyjna Policji

W Biurze Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowany został wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów na terenie każdego województwa, który znajduje się pod linkiem:

Wykaz punktów kontroli autobusów – FERIE 2024

Z kolei funkcjonariusze pełniący służbę na drogach będą reagować na wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu, w szczególności przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz korzystanie z pasów bezpieczeństwa i właściwe przewożenie dzieci w pojazdach. Zadbają też o płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju i drogach dojazdowych do miejsc wypoczynku oraz atrakcyjnych turystycznie. Pamiętajmy, że niezależnie od środka komunikacji podróż powinna być dla wszystkich bezpieczna.

Nie wszystkie dzieci wyjadą na ferie. Sporo z nich zostanie w miejscu zamieszkania, nie zawsze pod stałą opieką osób dorosłych. Stąd też rodzice i opiekunowie powinni przypomnieć dzieciom podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach. Warto też zadbać o element odblaskowy dla swojej pociechy.

Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani, a droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się, co należy brać pod uwagę podczas przechodzenia przez jezdnię. Jeśli spadnie śnieg, dopilnujmy, aby do zjazdów na sankach dzieci wybierały miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych.

Przeczytaj również