Ruszyła największa akcja policji w kraju

W okresie „Wszystkich Świętych” wiele osób zdecyduje się wykorzystać przedłużony weekend na odwiedzanie grobów swoich bliskich oraz przemieszczanie się na spotkania rodzinne. W tym czasie należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach. Dlatego właśnie 28 października ruszyła największa akcja policji w kraju.

Akcja Znicz
Podaj dalej

Rusza Akcja ZNICZ

W ramach akcji ZNICZ prowadzonej od 28 października do 5 listopada 2023 roku, policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Na drogi wyjedzie więcej patroli, co też przełoży się na częstsze kontrole.

W szczególności policjanci będą reagować na wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu, które są głównymi przyczynami wypadków drogowych, przede wszystkim na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości. Zwrócą też uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami oraz prawidłowe przewożenie pasażerów.

Aby usprawnić dojazdy do cmentarzy wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed wyjazdem w trasę. Stosowanie się do poleceń i wskazówek policjantów z pewnością ułatwi wszystkim poruszanie się w zatłoczonych rejonach. Bądźmy jednak przygotowani, że mimo starań policjantów możemy napotkać utrudnienia. Akcja policji pod nazwą znicz to największe tego typu działania w kraju. Dlatego kierowcy muszą być uczuleni na częstsze niż zazwyczaj kontrole drogowe.

O tym warto pamiętać

Czasami więc lepiej zrezygnować z własnego pojazdu i pojechać na cmentarz transportem publicznym. Tym bardziej, że w wielu miastach zostaną uruchomione specjalne linie kursujące z dużą częstotliwością. Zmienna jesienna pogoda wpływa niekorzystnie na warunki podróżowania, w tym widoczność. Przypominamy kierującym, że w okolicach cmentarzy będzie się poruszało wielu pieszych, również osób starszych, których będzie można spotkać także po zmroku. Natomiast pieszych uczulamy, aby podczas korzystania z drogi mieli na uwadze własne bezpieczeństwo.

Ograniczenie dla ciężarówek

W okresie Wszystkich Świętych ograniczony będzie ruch pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz będzie obowiązywał w całej Polsce 31 października (wtorek), w godzinach od 18 do 22, oraz 1 listopada (środa) od 8 do 22.

Trudne warunki jesienią

Z Kolei Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przypomina, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych.

Po raz kolejny przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zachęcamy też do stosowania się do dekalogu rozsądnego kierowcy. Opady deszczu, wilgotna nawierzchnia i niższa temperatura – w takich warunkach droga hamowania znacząco się wydłuża. Pamiętajmy, że znaki ograniczenia prędkości wskazują prędkość maksymalną, jaka obowiązuje na danym odcinku. Na drodze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Dostosujmy prędkość do panujących warunków atmosferycznych, jak również natężenia ruchu.  – podaje GDDKiA.

Pamiętajmy o:

  • zwracaniu uwagi na oznakowanie dróg i ulic gdyż wystąpią przypadki zmian w organizacji ruchu. Jazda „na pamięć” może być przyczyną wypadku – dotyczy to szczególnie ulicy Kasztanowej w Miliczu, która będzie czasowo ulicą jednokierunkową,
  • stosowaniu się do znaków i poleceń policjantów regulujących ruchem,
  • ograniczeniu prędkości i zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach cmentarzy i innych miejsc o dużym nasileniu ruchu pieszego,
  • parkowaniu tylko w miejscach do tego wyznaczonych w sposób umożliwiający swobodny ruch pieszych i innych pojazdów,
  • nie pozostawianiu w samochodach rzeczy wartościowych, pamiętając o przysłowiu „okazja czyni złodzieja”,
  • dokładnym zamykaniu drzwi i okien w naszych pojazdach,
  • osobom przyjezdnym zalecamy pozostawienie swoich pojazdów na parkingach strzeżonych lub na terenie posesji osób odwiedzanych,
  • jeżeli tylko to możliwe udajmy się na cmentarze pieszo lub autobusami komunikacji miejskiej. Zaoszczędzimy sobie i innym stresów i problemów z parkowaniem.

Przeczytaj również