Prowadził 110-tonowego kolosa. Ważył blisko trzykrotnie więcej niż powinien

Prowadził 110-tonowego kolosa. Ważył blisko trzykrotnie więcej niż powinien

Prowadził 110-tonowego kolosa. Ważył blisko trzykrotnie więcej niż powinien

Podaj dalej

Zestaw przewożący potężną koparkę gąsienicową ważył blisko trzykrotnie więcej niż powinien oraz był za długi i za szeroki. Ogromny tonaż spowodował również przekroczenie dozwolonych nacisków niemal wszystkich osi zespołu pojazdu na drogę. Kolos poruszał się ulicami Bydgoszczy bez pilotażu i wymaganego zezwolenia. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy kujawsko-pomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego i Policji. Gabaryt trafił na parking strzeżony. Przewoźnikowi grozi wysoka kara pieniężna.

W nocy z poniedziałku na wtorek (6-7 czerwca), na jednej z ulic Bydgoszczy, funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego i Policji zatrzymali do kontroli drogowej 11-osiowy zestaw ciężarowy, którym przewożono dużych rozmiarów koparkę gąsienicową. Gabaryt poruszał się bez wymaganego pilotażu i – jak się później okazało – bez zezwolenia od zarządców dróg. Inspektorzy skierowali ciężarówkę do punktu kontrolnego, aby sprawdzić jej rzeczywistą masę. Zestaw z przewożonym ładunkiem ważył 110,4 t zamiast dopuszczalnych 40 t.

Ogromny tonaż spowodował też przekroczenia dozwolonych nacisków niemal wszystkich osi zespołu pojazdu na drogę. Naciski poszczególnych osi naczepy wynosiły od 12,4 t do 12,6 t. Zgodnie z przepisami nie powinny przekraczać 8 t. Oprócz tego ciężarówka z ładunkiem była za długa i za szeroka. Długość wynosiła 27,75 m zamiast dopuszczalnych 16,5 m. Z kolei szerokość wnosiła 4,35 m zamiast 2,55 m. W tym przypadku gabaryt ten powinien być pilotowany przez co najmniej dwa pojazdy oznakowane jako „pilot”.

Krajowy przewoźnik nie miał również żadnego zezwolenia na poruszanie się pojazdem nienormatywnym po drogach publicznych. Transport tak dużej i ciężkiej koparki powinien odbywać się na podstawie zezwolenia kat. V. Zgodę taką muszą wyrazić wszyscy zarządcy dróg na planowanej trasie przejazdu. Chodzi tutaj przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa innym użytkownikom ruchu drogowego oraz m.in. wytrzymałość i stan techniczny mostów i wiaduktów, których konstrukcje mają określoną nośność.

Po zakończonej kontroli, inspektorzy skierowali zestaw na wyznaczony parking strzeżony. Zostanie na nim do czasu wyznaczenia bezpiecznej trasy przejazdu i uzyskania przez przewoźnika zezwolenia na przejazd. Kierowcę ukarano mandatem karnym. Za stwierdzone nieprawidłowości przedsiębiorcy grozi 18 tys. zł kary.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News