Pierwsza stacja nowego typu działa już w Warszawie. Kolejne powstaną w Rybniku, Wrocławiu, Gdański, Gdyni i Lublinie

Samochody elektryczne oraz towarzysząca im ze względu na coraz większą popularność infrastruktura stacji ładujących przy drogach nikogo w Polsce już nie dziwi. Żyjemy jednak w czasach galopującego postępu technologicznego. Nic więc dziwnego, że jesteśmy aktualnie świadkami narodzin zupełnie nowej technologii – napędu wodorowego – najczystszego dla środowiska rodzaju napędu na świecie. W Polsce powstała właśnie pierwsza ogólnodostępna stacja, na której będzie można naładować wodorowe samochody osobowe, oraz autobusy.

Koniec Diesla nie musi skazywać na elektryka. Jest nadzieja dla wodoru
Podaj dalej

Jak działa silnik wodorowy w samochodzie?

Silnik wodorowy to tak naprawdę zespół napędowy, którego głównym paliwem jest oczywiście wodór – pierwiastek najliczniej występujący na Ziemi w formie naturalnej. Pierwszym seryjnie produkowanym samochodem napędzanym za pomocą wodoru jest Toyota Mirai, której napęd wodorowy wykorzystuje dodatkowo bardzo wydajną technologię hybrydową, opierającą się na współpracy ogniw paliwowych i silnika elektrycznego.

Wbrew obiegowej opinii zasada działania silnika wodorowego jest dość prosta. Energia elektryczna uzyskiwana za jego pośrednictwem powstaje bowiem w procesie znanym nam od ponad dwóch wieków, a jest nim odwrócona elektroliza wody.

Jest już pierwsza w Polsce stacja wodorowa do tankowania samochodów

Pierwsza w Polsce ogólnodostępna stacja wodorowa do tankowania autobusów i samochodów osobowych działa w Warszawie od 11 września 2023 r. W uroczystym otwarciu obiektu uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Rozpoczyna się nowa epoka w transporcie. To historia, która dzieje się na naszych oczach. Dwa i pół roku temu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska powstał Departament Gospodarki Wodorowej, od tamtego czasu w Polsce wiele się zmieniło. Dzięki naszej pracy powstała polska strategia wodorowa, którą rząd przyjął w listopadzie 2021 roku, a dzięki ogromnemu zaangażowaniu przedstawicieli branży wodorowej powołano pierwsze w Europie porozumienie sektorowe na rzecz gospodarki wodorowej. Dzisiaj skupia ono ponad 250 podmiotów z Polski, Europy, a nawet Dalekiego Wschodu – powiedział podczas uroczystości wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Pierwsza w Polsce ogólnodostępna stacja tankowania wodoru dla autobusów i samochodów osobowych na warszawskim Ursynowie została wyposażona w dwa dyspensery: o wyższym ciśnieniu 700 barów, przeznaczonym dla samochodów osobowych oraz o ciśnieniu 350 barów do napełniania większych baków, montowanych w autobusach i pojazdach ciężarowych.

Inwestycja została całkowicie sfinansowana z środków prywatnych spółki PAK-PCE Stacje H2, ale kolejne pięć przedsięwzięć realizowanych przez nią otrzyma 20 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do kosztów budowy. Tak duże wsparcie umożliwi powstanie do 2024 roku stacji tankowania wodoru w Rybniku, Wrocławiu, Gdański, Gdyni i Lublinie.

 

Przeczytaj również