Odmówił przyjęcia mandatu. To był błąd - teraz sąd może nałożyć 30 tys. zł grzywny

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali prawo jazdy kierującemu, który jechał 123 kilometry na godzinę w terenie zabudowanym. Mężczyzna za popełnione wykroczenie odpowie przed Sądem. Pamiętajmy, że lekceważenie ograniczeń prędkości to nadal w wielu przypadkach czynnik mający wpływ na tragiczne w skutkach zdarzenia drogowe. Dlatego bądźmy ostrożni i respektujmy ograniczenia prędkości.

Odmówił przyjęcia mandatu. To był błąd – teraz sąd może nałożyć 30 tys. zł grzywny
Podaj dalej

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości przez kierujących to nadal główna przyczyna najtragiczniejszych wypadków drogowych w Polsce. Dlatego każdego dnia policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli prowadzą intensywne kontrole, szczególnie pod tym kątem. Od początku roku konsekwencje za popełnione wykroczenia są o wiele surowsze.

W piątek (22 lipca), policjanci zatrzymali do kontroli nieodpowiedzialnego kierującego Ferrari, który przekroczył dozwoloną prędkość o 73 kilometry na godzinę. 58-latek stracił prawo jazdy na okres trzech miesięcy oraz mundurowi zaproponowali mu surowy mandat w wysokości 2500 złotych. Mieszkaniec województwa lubuskiego skorzystał z prawa do odmowy przyjęcia mandatu, więc spawa będzie miała swój finał w Sądzie.

Przypominamy, że nowa ustawa podwyższa grzywny za nieprawidłowe zachowanie w stosunku do pieszych, niewłaściwe wyprzedzanie i znaczne przekroczenie prędkości. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, czy jazda po chodniku, to minimum 1,5 tysiąca złotych grzywny. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu – minimum 2,5 tysiąca złotych, wyprzedzanie na zakazie – 1000 złotych, nieprawidłowe przechodzenie lub przejeżdżanie przez przejazd kolejowy – minimum 2 tysiące złotych, a niewskazanie komu powierzyliśmy do kierowania nasz pojazd – od 4 do 8 tysięcy złotych.

Wzrosła maksymalna kara, którą może nałożyć na sprawcę sąd z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych, policjant może na miejscu ukarać sprawcę maksymalnym mandatem do 5 tysięcy złotych, a w przypadku zbiegu wykroczeń koszt mandatu zwiększy się do 6 tysięcy złotych. Policjanci mając na uwadze nasze bezpieczeństwo apelują o ostrożność, rozsądek i rozwagę na drodze!

 

Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli

Przeczytaj również