Od dziś cała autostrada A1 jest bezpłatna. Za przejazd 567-kilometrowym odcinkiem od przejścia w Gorzyczkach do Trójmiasta nie zapłacimy ani grosza

W maju Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Infrastruktury. Projekt przewidywał zniesienie opłaty za przejazd dla samochodów osobowych i motocykli na autostradach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Tak oto od 1 lipca nie trzeba już płacić za przejazd na autostradzie A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica. Od dziś natomiast bezpłatna dla pojazdów do 3,5 tony jest cała autostrada A1 – od przejścia w Gorzyczkach aż do Trójmiasta.

Od dziś cała autostrada A1 jest bezpłatna. Za przejazd 567-kilometrowym odcinkiem od przejścia w Gorzyczkach do Trójmiasta nie zapłacimy ani grosza
Podaj dalej

Nie wszyscy pojadą za darmo

Wprowadzony decyzją rządu bezpłatny przejazd A1 na odcinku koncesyjnym Gdańsk – Toruń obowiązuje od 4 września 2023 r. od godziny 12:00 i będzie funkcjonował przez wszystkie dni tygodnia dla pojazdów osobowych o dwóch osiach oraz motocykli. Należy jednak pamiętać, że możliwość darmowego przejazdu nie będzie dotyczyć pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze oraz pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami.

Prawo do uzyskania bezpłatnego przejazdu będzie przysługiwać na podstawie tzw. biletu zerowego. Przy wjeździe na autostradę trzeba będzie pobrać bilet, a następnie wręczyć go inkasentowi na zjeździe.

Kierowcy zarejestrowani w systemie AmberGO, który pozwala na identyfikację numerów rejestracyjnych bez konieczności pobrania biletu, będą podjeżdżać pod szlaban na zjeździe i po zapaleniu się zielonej lampki będą kontynuować dalszą podróż bez naliczenia opłaty za przejazd.

– Zniesienie opłat za przejazd autostradami od pojazdów osobowych spowoduje przeniesienie części ruchu z dróg alternatywnych, wybieranych obecnie przez kierowców z uwagi na opłaty na autostradach. Zwiększy się zatem poziom bezpieczeństwa na drogach krajowych i samorządowych w okolicy autostrad. Zaoszczędzone zostaną dzięki temu też środki na ich utrzymanie, remonty i modernizację – powiedział minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Przeczytaj również