Nowy SUV Volvo już w produkcji. EX90 rozniesie konkurencję?

Fabryka Volvo Cars pod Charleston w Południowej Karolinie rozpoczęła budowę nowego, elektrycznego, flagowego SUV-a. Pierwsze dostawy do klientów zaplanowano na drugą połowę tego roku. EX90, bo o nim właśnie mowa, nie tylko poszerza portfolio samochodów w pełni elektrycznych. Jest także pierwszym samochodem Volvo wyposażonym w technologię LIDAR, która według Volvo otwiera nową erę bezpieczeństwa naszych pojazdów.

Nowy SUV Volvo już w produkcji. EX90 rozniesie konkurencję?
Podaj dalej

Pierwszy zakład produkcyjny Volvo Cars w Stanach Zjednoczonych został otwarty latem 2018 roku na obrzeżach Charleston. Dziś fabryka w Charleston produkuje sedany EX90 i S60 i może produkować do 150 000 samochodów rocznie. W ostatnich latach szwedzki producent samochodów dokonał w zakładzie szeroko zakrojonych inwestycji. Wyremontowano i znacznie rozbudowano blacharnię oraz lakiernię.

EX90 – rewolucja w bezpieczeństwie

EX90 opiera się na najnowszej technologii pojazdów elektrycznych nowej generacji Volvo. Co ważne, samochód zapewnia zasięg w pełni elektryczny do 600 km.

W pełni elektryczne Volvo EX90 to początek nowej ery dla Volvo Cars – nowej ery bezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju i technologii skupionej na człowieku. Samochód został zaprojektowany jako najbezpieczniejszy jak dotąd samochód Volvo. Jest wyposażony w technologię bezpieczeństwa pasywnego i aktywnego nowej generacji oraz oprogramowanie wykorzystujące szeroki zestaw czujników – w tym LIDAR. – powiedział Jim Rowan, dyrektor generalny Volvo Cars.

Jakie układy napędowe?

Początkowo EX90 będzie dostępny z dwusilnikowym układem napędowym z napędem na wszystkie koła, zapewniającym 408 KM i 770 Nm momentu obrotowego w wersji standardowej lub 517 KM i 910 Nm w modelu Performance. Volvo podało wcześniej, że ceny zaczną się od 96 255 funtów lub 100 555 funtów za wersję Performance. Warto mieć na uwadze, że modele o niższej mocy będą dostępne w późniejszym terminie.

Obie wersje startowe są zasilane akumulatorem o pojemności 111 kWh, który zapewnia zasięg do 600 km i można go ładować z mocą do 250 kW, co zapewnia od 10 do 80% pojemności w niecałe 30 minut. – czytamy dalej w komunikacie Volvo.

Oferta będzie obejmować wersje sześcio- i siedmiomiejscowe, a Volvo stwierdziło, że „jest to idealny towarzysz dla całej rodziny; pełen przestrzeni, wszechstronności i komfortu”.

LIDAR – zupełnie nowe oczy samochodu

Co jednak najważniejsze, samochód będzie wykorzystywał skaner LIDAR (Light Detection and Ranging). To zdalna technika pomiarowa wykorzystująca światło laserowe do określania odległości i tworzenia precyzyjnych map trójwymiarowych. Podsumowując, w samochodach Volvo, LIDAR działa jako oczy pojazdu, skanując otoczenie, dostarczając danych niezbędnych do bezpiecznej jazdy.

Przeczytaj również