Nie miał prawka od 25 lat, ale jeździł po amfetaminie. Teraz najpewniej odsiedzi 2 lata

Policjanci z mokotowskiego wydziału wywiadowczo-patrolowego zatrzymali 47-latka podejrzanego o prowadzenie pojazdu pod działaniem substancji odurzających.

Nie miał prawka od 25 lat, ale jeździł po amfetaminie. Teraz najpewniej odsiedzi 2 lata
Podaj dalej

Funkcjonariusze zauważyli mężczyznę na stacji paliw. Na widok patrolu zachowywał się dziwnie. Kilkukrotnie wsiadał i wysiadał z auta. Tak jakby nie mógł się zdecydować, czy ruszyć. Kiedy odjechał, policjanci postanowili sprawdzić, czym było spowodowanie jego zachowanie. Podczas kontroli przyznał się, że dzień wcześniej zażywał amfetaminę, a prawa jazdy nie ma od 25 lat. Narkotest potwierdził, że mężczyzna jest pod działaniem narkotyków. Podejrzany trafił do policyjnego aresztu. Grozi mu kara do 2 lat więzienia.

Kwadrans po 14.00 policjanci realizujący zadania służbowe w ciągu ulicy Puławskiej na warszawskim Mokotowskie dokonywali patrolu rejonu przyległego do jednej ze stacji paliw, tam zauważyli mężczyznę, który na ich widok zachowywał się dziwnie. Najpierw wsiadł forda, którym przyjechał. Później z niego wysiadł i tę czynność powtórzył jeszcze kilka razy. Wreszcie się zdecydował i odjechał. Policjanci postanowili sprawdzić, czym było spowodowane jego zachowanie i pojechali za nim. Podczas kontroli drogowej 47-latek powiedział, że denerwował się i zastanawiał się, czy odjechać ze stacji paliw, ponieważ nie ma prawa jazdy od około 25 lat i jeździ bez uprawnień.

prawo jazdy policja
gov.pl

W trakcie badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wyznał policjantom, że nie pił alkoholu, tylko zażywał amfetaminę dzień wcześniej. W związku z powyższym policjanci użyli narkotestera, który wykazał obecność środków odurzających w organizmie kierowcy. W związku z powyższym został on zatrzymany. Pojazd został przekazany zięciowi zatrzymanego mężczyzny. Po nocy spędzonej w policyjnym areszcie podejrzany usłyszał zarzuty, za które teraz sąd może go skazać na 2 lata więzienia oraz wysoką grzywnę.

Co grozi w Polsce za jazdę po alkoholu

Nie trzeba nikomu przypominać, że po spożyciu alkoholu nie da się utrzymać optymalnej sprawności psychofizycznej. Co więcej, kierowcy często podejmują najgorszą, ekstremalnie nieodpowiedzialną decyzję, jaką jest oczywiście prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. Na szczęście teraz wszyscy ci, którzy za nic mieli przepisy (kary były po prostu zbyt niskie w porównaniu do popełnianego przestępstwa), zastanowią się kilka razy, zanim usiądą za kółko po pijaku.

Po użyciu:

Zatem, jeżeli stężenie we krwi kierowcy przekracza 0,2 promila, ale jest zarazem niższe niż 0,5 promila, to oznacza, że kierowca znajduje się w stanie po użyciu alkoholu i popełnia wykroczenie określone w art. 87 § 1 k.w. Co za to grozi? Cóż w ogólnym skrócie – bardzo wysoka kara. W takim przypadku możemy zostać ukarani 30-dniowym aresztem. Oczywiście jest to rozwiązanie ostateczne, którego raczej się nie stosuje.

Powinniśmy jednak być przygotowani na mandat, którego wysokość po nowelizacji przepisów to 2500 złotych oraz 10 punktów karnych. Warto pamiętać natomiast o jeszcze jednej rzeczy. Mianowicie od 1 stycznia 2022 roku aż sześciokrotnie wzrosła maksymalna wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd. Aktualnie to aż 30 000 złotych. To wszystko dopiero początek. Zdecydowanie gorzej jest, jeśli popełnimy przestępstwo, czyli będziemy kierowali w stanie nie po użyciu alkoholu, ale w stanie nietrzeźwości.

Stan nietrzeźwości:

Jeżeli kierujemy samochodem pod wpływem alkoholu i jego zawartość we krwi przekracza 0,5 promila, to popełniamy poważne przestępstwo, za które grożą surowe kary. Możemy spodziewać się grzywny, która ustalona jest w zależności od dochodu. W tym przypadku jest to od 10 do 540 stawek dziennych (od 10 do 2000 złotych za stawkę dzienną), ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Do tego dochodzi oczywiście zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Będziemy też musieli wypłacić od 5000 do 60 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

KRP II – MOKOTÓW, URSYNÓW, WILANÓW

Przeczytaj również