SUV Dacia Duster 2024 na testach NCAP. Klienci nie będą zadowoleni

Najnowszy SUV Dacii – Duster z roku modelowego 2024 trafił na testy Euro NCAP. Jak mu poszło? Cóż w ogólnym skrócie można powiedzieć, że nie najlepiej. Duster wypadł na tyle przeciętnie, że nawet sekretarz generalny Euro NCAP, Michiel van Ratingen, zasugerował klientom, aby zastanowili się nad kupnem czegoś innego.

SUV Dacii
Podaj dalej

Dacia prezentując najnowszego Dustera pod koniec ubiegłego roku mogła mieć powody do zadowolenia. Rumuński SUV od razu przypadł do gustu klientom, jeśli chodzi o sylwetkę nadwozia oraz ze względu na nowinki technologiczne. Jeśli chodzi o te ostatnie, to Duster w końcu dostał chociażby światła LED, 140-konną jednostkę hybrydową, system rozpoznawania znaków drogowych oraz ostrzegania o nadmiernej prędkości, czy nowy system multimedialny Media Nav Live z 10-calowym wyświetlaczem i GPS.

Można zatem powiedzieć, że samochodowi za tak niską cenę raczej niczego nie brakuje. Pozostało zatem sprawdzić to, co dla wielu potencjalnych klientów jest najważniejsze – bezpieczeństwo. Tym samym odświeżony SUV Dacii trafił na testy Euro NCAP.

Jak więc wypadła zupełnie nowa Dacia Duster ? Właściwie dość rozczarowująco, ponieważ uzyskała tylko trzy gwiazdki na pięć. Ochrona dorosłych i dzieci w samochodzie została oceniona odpowiednio na 70% i 84%. W kategorii Bezpieczni użytkownicy dróg (piesi) uzyskała 60%, a w kategorii Asystent bezpieczeństwa tylko 57%. Suzuki Swift również uzyskał trzy gwiazdki. Szef Euro NCAP radzi klientom szukającym niedrogich samochodów, aby wybrali coś innego.

SUV
fot. NCAP

„Dacia i Suzuki kładą nacisk na przystępność cenową, ale konsumenci nie powinni mieć wątpliwości, że na rynku dostępne są pojazdy konkurencyjne dla Dustera i Swifta, które oferują znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa. To jest coś, czego nie da się wycenić ” — powiedział Michiel van Ratingen.

Podczas tej samej sesji Euro NCAP przetestowało również najnowszego Mercedesa Klasy E, nową generację europejskiego Volkswagena Passata, Skodę Superb i Kodiaq, Renault Rafale i Espace oraz BMW X2. Wszystkie te samochody uzyskały maksymalne pięć gwiazdek.

Euro NCAP – co to właściwie jest?

Euro NCAP (ang. European New Car Assessment Programme) – niezależna niedochodowa organizacja ds. oceny bezpieczeństwa pojazdów, sponsorowana przez różne niezależne organizacje, wspierana przez rządy niektórych krajów europejskich. Powstała w 1997 roku. Jej głównym celem było testowanie samochodów (kupowanych za własne pieniądze) w zakresie bezpieczeństwa biernego.

Przeczytaj również