Gatunek muzyki a bezpieczeństwo kierowcy
Jak się okazuje, warto zwrócić uwagę na to jakiej muzyki słuchamy i wyselekcjonować te gatunki, które nie wpłyną negatywnie na nasze zdolności psychomotoryczne za kierownicą auta. To wbrew pozorom bardzo ważne.
Według naukowców z South China University Of Technology, niektóre rodzaje muzyki poważnie ograniczają koncentrację kierowcy w czasie jazdy co w rezultacie może zakończyć się wypadkiem lub doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Ich zdaniem nie tylko głośna muzyka rozprasza kierowcę, izoluje go od sytuacji na drodze, ale też konkretne utwory! Powstała więc lista kawałków, których nie powinniśmy słuchać podczas jazdy samochodem.
Testy przeprowadzone zostały na grupie kierowców, którzy poddali się symulacji jazdy autostradą sześciopasmową. Podczas pierwszego przejazdu uczestnicy eksperymentu jechali autem w ciszy, a za drugim razem włączano im muzykę rockową. Liczba niebezpiecznych manewrów wykonywanych przez kierowców podczas słuchania cięższych brzmień wzrosła dwukrotnie.
Dodatkowo „tęgie głowy” zauważyły, że gdy w samochodowym radiu wybrzmiewał rock, kierowcy przyspieszali. Ich średnia prędkość jazdy wzrosła o 8 kilometrów na godzinę. Równolegle z listą najniebezpieczniejszych utworów do jazdy autem, powstała też lista tych, które najkorzystniej wpływają na nasze zachowanie za kółkiem. Oto one:
5 najniebezpieczniejszych utworów do jazdy autem:
– Green Day – „American Idiot”
– Miley Cyrus – „Party In The USA”
– The Killers – „Mr Brightside”
– The Chainsmokers – „Don’t Let Me Down”
– Bruce Springsteen – „Born To Run”
5 najbezpieczniejszych utworów do jazdy autem:
– Led Zeppelin – „Stairway To Heaven”
– Red Hot Chili Peppers – „Under The Bridge”
– Drake – „God’s Plan”
– Toto – „Africa”
– Khalid – „Location”
Qiang Zeng z South China University Of Technology: Nasze odkrycia są bardzo przydatne. Dzięki nim będzie można wdrożyć skuteczne strategie edukacji kierowców, które zwiększą świadomość społeczną na temat negatywnego wpływu słuchania muzyki na poprawne prowadzenie pojazdów.
Najlepsza muzyka do auta to ta, która nam się podoba!
Oczywiście najlepsza muzyka do auta to taka, którą lubimy. Warto pamiętać, że w samochodzie dobrze jest słuchać muzyki dynamicznej, jednak zbyt mocne basy nie są wskazane.
Badania wykazują bowiem, że przyspieszają one puls, co może z jednej strony powodować mocniejsze przyciskanie pedału gazu (a przecież nikt nie chce otrzymać mandatu za zbyt szybką jazdę), a po drugie – wywołać większą nerwowość kierowcy. Dobrze, jeśli wybrana muzyka ma dobrze słyszalne instrumenty, zwłaszcza gitary i perkusję. Nadaje to rytm podczas jazdy i dobrze wpływa na koncentrację. A jeśli jeszcze znacie słowa i możecie sobie pośpiewać za kierownicą, to nawet lepiej! Pomaga to zachować trzeźwość umysłu, zwłaszcza jeśli jedziecie już kilka godzin. – czytamy na stronie automator.pl
Jeśli chodzi natomiast o poziom głośności, nie powinniśmy nigdy słuchać muzyki „na maxa”. Wbrew pozorom – zamiast utrzymać nas w skupieniu, zbyt głośno ustawione radio zmniejszy znacząco naszą koncentrację na drodze. Co więcej, możemy nie usłyszeć sygnałów pojazdu uprzywilejowanego.