Mona 03 to zupełnie nowy projekt. Cena jest śmieszna - nieco ponad 55 tys. zł

Mona 03 to kolejny chiński pojazd elektryczny, który ma być game-changerem na rynku. Wyróżnia go piękna linia, świetny zasięg na jednym ładowaniu i przede wszystkim – doskonała cena. To się nie ma prawa nie udać.

Mona 03 to zupełnie nowy projekt. Cena jest śmieszna – nieco ponad 55 tys. zł
Podaj dalej

Dokładnie 20 lat temu, gospodyni słynnego na całym świecie talk-show Oprah Winfrey sprawiła swej publiczności niebywałą niespodziankę z okazji jubileuszu swego programu: każdy z 276 widzów na widowni dostał od niej… samochód. „Dostajesz samochód! Ty też dostajesz samochód! I ty też dostajesz samochód! Niech każdy dostanie samochód!” – krzyczała. No cóż, mniej więcej tak wygląda obecnie branża samochodowa w Chinach. Co drugi dzień na lokalnym rynku pojawia się nowy model. Dziś przyszedł czas na zaprezentowanie nowego projektu z Kraju Środka – Mona M03.

„Made Of New AI”

Podczas gdy wiele nowych samochodów w Chinach pochodzi od nowo wprowadzonych na rynek producentów lub podmarek istniejących firm, Mona 03 to dzieło dobrze znanej na tamtejszym rynku marki Xpeng. Auto pojawia się pod szyldem „Made Of New AI”, aby podkreślić skupienie marki na technologii i „inteligentnej jeździe”. Co więcej, samochód powstał we współpracy z tamtejszym gigantem transportu pasażerskiego – firmą Didi. Celem tej operacji było zoptymalizowanie procesu badań i rozwoju nad Moną 3, które pozwoliło osiągnąć zasięg auta na poziomie nawet do 500 km.

Wygląda to świetnie

Model 03 ma formę eleganckiego sedana, który zostanie umieszczony w portfolio poniżej modelu P5. Samochód oprócz pary intrygujących reflektorów i tylnych świateł, wyróżnia bardzo zdecydowana, dynamiczna linia. Xpeng nie udostępnił żadnych zdjęć wnętrza pojazdu. Jednak na fotografiach nadwozia widoczny jest zarys dużego centralnego ekranu informacyjno-rozrywkowego pośrodku deski rozdzielczej.

Mona 03 „Made Of New AI” firmy Xpeng ma kosztować zaledwie 14 000 dolarów, a więc po przeliczeniu niewiele ponad 55 000 zł.  Lokalne media donoszą, że Mona 03 będzie oparta na architekturze Fuyao firmy Xpeng. To zaawansowany system jazdy, podobny do tego z Tesli.

Przeczytaj również