Korzystanie z telefonu podczas jazdy to w Polsce dalej plaga. Wyniki badań są szokujące

Aż 85 proc. stołecznych kierowców korzysta z telefonu podczas jazdy samochodem. Tak wynika z badań postaw warszawiaków wobec bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wyniki zostały zaprezentowane na konferencji nt. prowadzonej przez spółkę Tramwaje Warszawskie kampanii „Bądźmy razem bezpieczni”.

oprocz mandatu konfiskata telefonu kierowca kierowcy
Podaj dalej

Szokujące wyniki badań. Prawie wszyscy Polacy korzystają z telefonu w trakcie jazdy

„Będąc liderem na rynku miejskiego transportu publicznego w Polsce, chcemy wyznaczać zarówno sobie samym, jak i swoim partnerom, najwyższe standardy postępowania w każdym obszarze naszej działalności. Dlatego po dużym sukcesie zeszłorocznej edycji – edukacyjny spot +Odłóż smartfon i żyj!+ wyświetlono na Facebooku i portalu YouTube ponad 2 mln razy, w mediach pojawiło się prawie 300 powiązanych z akcją publikacji – w tym roku postanowiliśmy pójść krok dalej i stworzyć kompleksowe badanie społeczne, przedstawiające postawy warszawiaków względem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzięki pozyskanej z niego wiedzy, będziemy w stanie lepiej edukować i promować prawidłowe zachowania” – mówił Wojciech Bartelski, prezes Tramwajów Warszawskich.

Wyniki badań nie napawają optymizmem

W badaniu, które na zlecenie Tramwajów Warszawskich przeprowadziła firma Badania Naukowe IPC, 69 proc. warszawiaków zadeklarowało, że przestrzega przepisów ruchu drogowego, ale zarazem 60,8 proc. przyznało, że zdarzało się im przejechać na czerwonym świetle. Poza tym tylko 32 proc. uważa, że tramwaj zawsze ma pierwszeństwo przed samochodem.

Badanie wykazało też, że mieszkańcy stolicy liberalnie podchodzą do używania telefonu podczas jazdy samochodem. Aż 85 proc. respondentów przyznało się, że rozmawiało przez telefon prowadząc. Z kolei 64 proc. pisało wiadomości, a 57 proc. robiło zdjęcia bądź nagrywało filmy. Równo połowa badanych uważa, że rozmowa przez telefon w trakcie jazdy jest dopuszczalna lub dopuszczalna w wyjątkowych sytuacjach.

76 proc. badanych zapoznało się z zasadami pierwszej pomocy. Jednak tylko 32,5 proc. nie czuje obaw w związku z jej udzielaniem. Obawy dotyczą możliwości zaszkodzenia poszkodowanemu, niedostatecznych kompetencji i wiedzy, własnego bezpieczeństwa, względów higienicznych i możliwości zarażeniem się chorobą.

 

Na większą czujność kierowców na drodze wpływają: posiadanie dzieci, uczestniczenie w przeszłości w wypadku, długość stażu za kierownicą i świadomość konsekwencji. Respondentów zapytano również o najniebezpieczniejsze – ich zdaniem – miejsca na warszawskich ulicach. Wymienili: ronda Dmowskiego i Wiatraczna, pl. Bankowy, odcinek między ul. Wawelską i Grójecką, odcinek między ul. Królewską i Marszałkowską oraz rondo Czterdziestolatka. Badanie przeprowadzono we wrześniu na próbie 1027 warszawiaków w wieku 18-55 lat.

Jak mówił swego czasu Wojciech Bartelski, kampania „Bądźmy razem bezpieczni” jest skierowana do różnych grup, a szczególnie do dzieci i młodzieży, które najwięcej czasu spędzają w Internecie. Chociaż od lat liczba wypadków komunikacyjnych spada, rośnie liczba zdarzeń będących wynikiem nieuwagi przechodnia zapatrzonego w telefon. W ramach kampanii zaplanowano m.in. wykorzystanie szablonów chodnikowych z hasłem kampanii „Odłóż smartfon i żyj”, dzięki którym przechodzień dostrzegłby slogan, idąc ze wzrokiem skierowanym na dół.

Ile wynosi mandat za używanie telefonu podczas jazdy?

Pomimo świadomości zagrożeń wynikających z użytkowania telefonu podczas jazdy, wciąż spotyka się mnóstwo kierowców, którzy się na to decydują. Właśnie dlatego od 17 września 2022 roku obowiązuje bardziej rygorystyczny tarfyfikator mandatów w tym względzie.

Warto dodać, że mandat za telefon to nie jedyna konsekwencja, jaka może Cię spotkać ze strony służb drogowych. Równie dotkliwa można być liczba punktów karnych, jakie otrzymasz. Obecnie mandat wynosi 500 zł, a liczba punktów karnych – aż 12! To o 7 punktów więcej niż w poprzednim taryfikatorze. – przypominają eksperci portalu rankomat.pl.

Przeczytaj również