Kierowcy TIR-ów zbierają mandaty jeden za drugim. Zapomnieli o nowych przepisach i teraz ponoszą tego konsekwencje

Nie wszyscy pamiętają, że tydzień temu, dokładnie 1 lipca w życie weszły nowe przepisy ruchu drogowego. Dotyczą one m.in. tak zwanego „wyścigu słoni”, czyli wyprzedzania się samochodów ciężarowych na drogach ekspresowych i autostradach.

Kierowcy TIR-ów zbierają mandaty jeden za drugim. Zapomnieli o nowych przepisach i teraz ponoszą tego konsekwencje
Podaj dalej

Najwyraźniej jednak kierowcy TIR-ów albo nic nie robią sobie z nowych przepisów, lub bardzo szybko o nich zapomnieli, bowiem mandaty sypią się jeden za drugim. Najlepszym przykładem może być województwo śląskie, przez które przebiega ponad 250 kilometrów autostrad i 110 dróg ekspresowych. To właśnie na nich od 1 lipca obowiązują nowe przepisy, dotyczące wyprzedzania przez kierujących pojazdami ciężarowymi oraz tymi o długości ponad 7 metrów.

Przypominamy więc treść nowo wprowadzonych zasad, które:

  • Zobowiązują kierujących pojazdami przeznaczonymi do przewozu ładunków o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony lub zespołem pojazdów o długości ponad 7 metrów, na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku – do korzystania wyłącznie z dwóch pasów ruchu przeznaczonych dla danego kierunku, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni. Za naruszenie tego obowiązku grozi mandat w wysokości 500 złotych i 6 punktów karnych.
  • Zakazują kierującym pojazdami przeznaczonymi do przewozu ładunków o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku jazdy. Za niestosowanie się do nowego zakazu może być nałożony mandat w wysokości 1000 złotych i aż 8 punktów karnych.

Nowe rozwiązania mają zapobiegać nazywanemu przez wielu kierowców tzw. „wyścigowi słoni” na autostradach i drogach ekspresowych, powodującego utrudnienia przez samochody ciężarowe oraz przyczynić się do poprawy płynności ruchu i poziomu bezpieczeństwa na tych drogach. czytamy na stronie śląskiej policji.

Niestety, już w pierwszych dniach obowiązywania przepisów zauważyć można, że nie wszyscy kierowcy stosują się do nowych zasad, czego przykładem jest poniższy kadr z filmu:

POLICJA ŚLĄSKA

 

Przeczytaj również