Jutro rusza policyjna akcja "Myśl Trzeźwo!"

Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis S.A. – operatorem komunikatora Yanosik, od 30 grudnia 2023 r. do 15 stycznia 2024 r. będzie prowadziło akcję informacyjno-edukacyjną pn. „Myśl Trzeźwo”.

mandat przejście dla pieszych pieszy potrącenie policja
Podaj dalej

Celem działań jest uświadamianie kierowcom:

  • skutków prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu – ryzyko spowodowania wypadku drogowego bądź kolizji,
  • odpowiedzialności karnej za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu,
  • obecności alkoholu w organizmie kierującego mimo, że spożywał go poprzedniego dnia,
  • potrzeby sprawdzenia zawartości alkoholu w organizmie – badanie można wykonać w jednostkach Policji.

Jazda pod wpływem to dalej ogromny problem na polskich drogach

Pamiętajmy, że każdy kierowca prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu jest potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli więc zdecydujemy się pojechać na zabawę Sylwestrową czy karnawałową, zawczasu pomyślmy jak bezpiecznie wrócić do domu.

W 2022 roku policjanci przeprowadzili 12 453 495 badań kierujących na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu ujawniając 104 467 kierujących pod działaniem alkoholu (w stanie po użyciu alkoholu oraz w stanie nietrzeźwości). Liczby te świadczą o tym, że osoby prowadzące pojazd po alkoholu nie mogą czuć się bezkarne.

Przesłanie akcji „Myśl Trzeźwo” będzie promowane na stronach internetowych, w mediach społecznościowych oraz w aplikacji Yanosik, która udostępni kierowcom materiały edukacyjne dotyczące konsekwencji prawnych kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu, opracowane w formie quizu.

Działania będą wspierane emisją spotu przez firmę Screen Network S.A., na ekranach LED rozlokowanych na terenie całego kraju.

Co grozi w Polsce za jazdę po alkoholu

Nie trzeba nikomu przypominać, że po spożyciu alkoholu nie da się utrzymać optymalnej sprawności psychofizycznej. Co więcej, kierowcy często podejmują najgorszą, ekstremalnie nieodpowiedzialną decyzję, jaką jest oczywiście prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. Na szczęście teraz wszyscy ci, którzy za nic mieli przepisy (kary były po prostu zbyt niskie w porównaniu do popełnianego przestępstwa), zastanowią się kilka razy, zanim usiądą za kółko po pijaku.

Po użyciu:

Zatem, jeżeli stężenie we krwi kierowcy przekracza 0,2 promila, ale jest zarazem niższe niż 0,5 promila, to oznacza, że kierowca znajduje się w stanie po użyciu alkoholu i popełnia wykroczenie określone w art. 87 § 1 k.w. Co za to grozi? Cóż w ogólnym skrócie – bardzo wysoka kara. W takim przypadku możemy zostać ukarani 30-dniowym aresztem. Oczywiście jest to rozwiązanie ostateczne, którego raczej się nie stosuje.

Powinniśmy jednak być przygotowani na mandat, którego wysokość po nowelizacji przepisów to 2500 złotych oraz 10 punktów karnych. Warto pamiętać natomiast o jeszcze jednej rzeczy. Mianowicie od 1 stycznia 2022 roku aż sześciokrotnie wzrosła maksymalna wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd. Aktualnie to aż 30 000 złotych. To wszystko dopiero początek. Zdecydowanie gorzej jest, jeśli popełnimy przestępstwo, czyli będziemy kierowali w stanie nie po użyciu alkoholu, ale w stanie nietrzeźwości.

Stan nietrzeźwości:

Jeżeli kierujemy samochodem pod wpływem alkoholu i jego zawartość we krwi przekracza 0,5 promila, to popełniamy poważne przestępstwo, za które grożą surowe kary. Możemy spodziewać się grzywny, która ustalona jest w zależności od dochodu. W tym przypadku jest to od 10 do 540 stawek dziennych (od 10 do 2000 złotych za stawkę dzienną), ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Do tego dochodzi oczywiście zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Będziemy też musieli wypłacić od 5000 do 60 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

KGP BRD

Przeczytaj również