Jeździsz z oszronionymi szybami? W Polsce grozi za to wysoki mandat

Zima to czas, kiedy na drogach można zobaczyć samochody, które jadą z oszronionymi szybami lub są pokryte śniegiem. Kierujący takimi pojazdami z pełną świadomością pozbawiają się dobrej widoczności za kierownicą, a tym samym kontroli nad tym, co dzieje się na drodze. Również zalegający śnieg czy bryły lodu mogą spaść z samochodu i zagrozić bezpieczeństwu innych użytkowników. To z kolei może również doprowadzić do fatalnych w skutkach zdarzeń drogowych.

szron
Podaj dalej

Zimą, szczególnie gdy opady śniegu są intensywne, na drogach często można zobaczyć samochody, których wygląd wzbudza obawy u innych uczestników ruchu drogowego. Problemem nie jest stan techniczny, lecz zalegający na nadwoziu i szybach śnieg oraz lód. Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, a przednia jest odśnieżona tylko częściowo. To w połączeniu z trudnymi warunkami atmosferycznymi, może mieć tragiczne skutki.

Kierowca takiego pojazdu jedzie „na wyczucie”, nie widzi dobrze innych samochodów i pieszych, przez co zagraża ich bezpieczeństwu. Często też podczas jazdy z nadwozia rozpędzonego samochodu spada śnieg czy bryły lodu. Może to uszkodzić inne samochody lub zmusić kierujących do gwałtownego hamowania. Uderzając w pieszego, może doprowadzić do tragedii. A tego przecież wszyscy chcemy uniknąć.

Warto poświęcić chwilę

W każdej z powyższych sytuacji kierujący nieodśnieżonym samochodem świadomie naraża na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Chociaż przepisy jasno określają jego obowiązki. Policjanci przypominają, że zgodnie z kodeksem drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji. Dlatego jadąc z oszronionymi szybami możemy być pewni mandatu.

Za używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim narażamy się na mandat w wysokości 200 złotych, za zaśnieżone reflektory i urządzenia sygnalizacyjne – 300 złotych, a za niewidoczną tablicę rejestracyjną – 500 złotych. Dodatkowo, gdy dojdzie do spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, policjanci za to wykroczenie mogą nałożyć mandat karny w wysokości minimum 1000 zł. Dlatego bezwzględnie warto jest o to zadbać.

Pamiętajmy zatem, aby przed każdym wyjazdem dokładnie odśnieżyć samochód. Wystarczy poświęcić kilka minut, by właściwie przygotować auto do jazdy i zapewnić sobie komfort oraz zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu.

Za te wykroczenia zapłacimy najwięcej:

  • Naruszenie zakazu wyprzedzania – 1000 zł
  • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w sytuacji – 1500 zł
  • Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych – 1500 zł
  • Wyprzedzanie innego pojazdu na przejściu lub bezpośrednio przed przejściem dla pieszych – 1500 zł
  • Wjazd na przejazd kolejowy na czerwonym świetle – 2000 zł
  • Wjazd na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – 2000 zł
  • Przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 71 km/h – 2500 zł
  • Spowodowanie kolizji – 1000-5000 zł
  • Jazda rowerem (lub odrębnego rodzaju pojazdem innym niż mechaniczny) po alkoholu – 2500 zł
  • Jazda za pojazdem uprzywilejowanym jadącym na sygnale. Korzystanie z utworzonego przez pozostałych kierowców „korytarza życia” – od 500 zł do 2500 zł;

Przeczytaj również