Jedziesz samochodem na Euro? Niemcy podali informacje o wzmożonych kontrolach granicznych

Jeśli wybierasz się na Euro, mamy ważną informację. W związku z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej na granicach z krajami sąsiadującymi z Niemcami wprowadzono więcej kontroli. Sprawdziliśmy gdzie kierowcy muszą liczyć się z czasem oczekiwania przy wjeździe i wyjeździe z kraju.

granica-polska-niemcy
Podaj dalej

Wzmożone kontrole graniczne – przynajmniej wyrywkowe – są częścią codziennego życia na kilku niemieckich granicach. Kontrole po stronie niemieckiej od lat skupiają się na wjeździe z Austrii.

Kontrole stacjonarne na granicach lądowych z Polską, Czechami i Szwajcarią zostaną przedłużone o sześć miesięcy. Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że powiadomiło Komisję Europejską o przedłużeniu zarządzonych obecnie kontroli na granicach wewnętrznych z 15 czerwca do 15 grudnia. – podaje FMSW.

Kontrole graniczne w związku z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej

Z okazji Mistrzostw Europy w piłce nożnej w Niemczech (14 czerwca – 14 lipca 2024 r.) na wszystkich niemieckich granicach obowiązują obecnie tymczasowe kontrole . Ma to na celu uniemożliwienie potencjalnym brutalnym przestępcom przedostania się do kraju. Według minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) kontrole te zakończą się dopiero po Euro, które odbędzie się 19 lipca. W związku z tym wszyscy podróżni proszeni są o zabranie ze sobą ważnych dokumentów podróży.

korek kierowca samochód

Polska: Niebezpieczeństwo korków w związku ze stałymi kontrolami granicznymi

Na przejściach granicznych pomiędzy Niemcami a Polską przy wjeździe do Niemiec obowiązują stałe kontrole graniczne. Tak jest na kilku przejściach granicznych w krajach związkowych Brandenburgii i Saksonii. Na przykład na moście miejskim we Frankfurcie nad Odrą policja federalna dokonuje kontroli bezpośrednio na granicy. Na przejściu granicznym A12 w pobliżu Frankfurtu nad Odrą po polskiej stronie (A2) sporadycznie zdarzają się kilkukilometrowe korki.

Zakaz podróżowania bez dowodu tożsamości

Warto pamiętać o jeszcze jednej, bardzo istotnej kwestii. Niemcy i wszystkie kraje z nimi sąsiadujące są członkami Układu z Schengen dotyczącego swobodnego przepływu osób. Istnieje jednak obowiązek okazania na granicy ważnego dowodu osobistego lub paszportu, jeśli zostaniemy o to poproszeni.

Przeczytaj również