Jechał pijany z napisem "co mi zrobisz jak mnie złapiesz...". Zgodnie z życzeniem policjanci pokazali 18-latkowi co się z nim stanie

O tym, że wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu to największa głupota jaką można zrobić powinien wiedzieć każdy. Niestety bardzo często wielu kierowców decyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości, przez co policjanci w całym kraju mają ręce pełne roboty. Ten przypadek dobitnie pokazuje, że jazda pod wpływem wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami.

Jechał pijany z napisem „co mi zrobisz jak mnie złapiesz…”. Zgodnie z życzeniem policjanci pokazali 18-latkowi co się z nim stanie
Podaj dalej

„Co mi zrobisz jak mnie złapiesz…” – taki napis na ramce tablicy rejestracyjnej miał kierujący powiatu Nyskiego. Chcąc uniknąć odpowiedzialności, zamienił się miejscem z pasażerem. 18-latek zatrzymany za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu. Ponadto młody mężczyzna nie posiadał prawa jazdy. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.

6 września br. po godzinie 10:35 na ul. Piastowskiej w Nysie policjanci zauważyli, znanego im mężczyznę, który nie posiadał uprawnień, a kierował samochodem. Po zatrzymaniu do kontroli okazało się, że kierujący chcąc uniknąć odpowiedzialności zamienił się miejscem z pasażerem. Policjanci skontrolowali kierującego. Okazało się, że ich przypuszczenia się potwierdziły.

Młody mężczyzna nie posiadał prawa jazdy oraz był pod wpływem alkoholu. Mieszkaniec Nysy miał 0,69 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponadto poruszał się osobowym Fordem bez aktualnych badań technicznych. Z uwagi na uzasadnione podejrzenie, że kierujący może znajdować się pod działaniem środków działających podobnie do alkoholu – narkotyków, mężczyźnie została pobrana krew do analizy. Teraz o losie 18-latka zadecyduje sąd.

Policja przypomina, że kierowanie w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym podlega grzywnie karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Co grozi w Polsce za jazdę po alkoholu

Nie trzeba nikomu przypominać, że po spożyciu alkoholu nie da się utrzymać optymalnej sprawności psychofizycznej. Co więcej, kierowcy często podejmują najgorszą, ekstremalnie nieodpowiedzialną decyzję, jaką jest oczywiście prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. Na szczęście teraz wszyscy ci, którzy za nic mieli przepisy (kary były po prostu zbyt niskie w porównaniu do popełnianego przestępstwa), zastanowią się kilka razy, zanim usiądą za kółko po pijaku.

Po użyciu:

Zatem, jeżeli stężenie we krwi kierowcy przekracza 0,2 promila, ale jest zarazem niższe niż 0,5 promila, to oznacza, że kierowca znajduje się w stanie po użyciu alkoholu i popełnia wykroczenie określone w art. 87 § 1 k.w. Co za to grozi? Cóż w ogólnym skrócie – bardzo wysoka kara. W takim przypadku możemy zostać ukarani 30-dniowym aresztem. Oczywiście jest to rozwiązanie ostateczne, którego raczej się nie stosuje.

Powinniśmy jednak być przygotowani na mandat, którego wysokość po nowelizacji przepisów to 2500 złotych oraz 10 punktów karnych. Warto pamiętać natomiast o jeszcze jednej rzeczy. Mianowicie od 1 stycznia 2022 roku aż sześciokrotnie wzrosła maksymalna wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd. Aktualnie to aż 30 000 złotych. To wszystko dopiero początek. Zdecydowanie gorzej jest, jeśli popełnimy przestępstwo, czyli będziemy kierowali w stanie nie po użyciu alkoholu, ale w stanie nietrzeźwości.

Stan nietrzeźwości:

Jeżeli kierujemy samochodem pod wpływem alkoholu i jego zawartość we krwi przekracza 0,5 promila, to popełniamy poważne przestępstwo, za które grożą surowe kary. Możemy spodziewać się grzywny, która ustalona jest w zależności od dochodu. W tym przypadku jest to od 10 do 540 stawek dziennych (od 10 do 2000 złotych za stawkę dzienną), ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Do tego dochodzi oczywiście zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Będziemy też musieli wypłacić od 5000 do 60 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Przeczytaj również