Czyżby to był nowy rekordowy mandat? Za to Białorusin dostał "kwit" na 6 tys. zł

Policjanci z podlaskiej grupy Speed ukarali 36-latka mandatem karnym w wysokości 6 tysięcy złotych. Obywatel Białorusi kierując renault wyprzedzał tiry dojeżdżając do wierzchołka wzniesienia. Do niebezpiecznego manewru doszło na krajowej ósemce w rejonie miejscowości Szaciłówka.

Czyżby to był nowy rekordowy mandat? Za to Białorusin dostał „kwit” na 6 tys. zł
Podaj dalej

Do niebezpiecznego wyprzedzania doszło na krajowej ósemce w rejonie Szaciłówki. Kamera nieoznakowanego radiowozu podlaskiej grupy Speed zarejestrowała jak renault wyprzedza trzy tiry dojeżdżając do wierzchołka wzniesienia. Siedzący za kierownicą 36-letni obywatel Białorusi w trakcie wyprzedzania nie zważał nawet na linię ciągłą.

Kierowca busa swój niebezpieczny manewr zakończył już na zakręcie. Chwilę później renault jadący w kierunku Białegostoku, został zatrzymany do kontroli przez policjantów z podlaskiej drogówki. 36-latek został ukarany mandatem w wysokości 6 tysięcy złotych.

To już kolejny przykład tego jak niebezpieczna jest droga między Białymstokiem a Augustowem. W przeszłości dochodziło na niej do wielu śmiertelnych wypadków. W związku z tym policjanci z podlaskiej grupy Speed właśnie na niej najczęściej pełnią służbę skupiając głównie uwagę na zatrzymywaniu piratów drogowych.

Przypominamy

Od 1 stycznia 2022 roku funkcjonuje nowy taryfikator mandatów. Podwyższenie grzywien za najbardziej niebezpieczne i nieodpowiedzialne wykroczenia na drodze ma na celu poprawę bezpieczeństwa w tym zakresie. Nieprzestrzeganie przez kierowców obowiązujących przepisów drogowych będzie ich słono kosztować.

W tegorocznym – nowym taryfikatorze mandatów, jest aż 12 wykroczeń, za które kierowca może otrzymać jednorazowo 15 punktów karnych. Teraz piętnaście „oczek” będzie można dostać nawet wtedy, kiedy prowadząc samochód nie ustąpimy pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na pasy.

Jakby tego było mało, podniesiona została drastycznie wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd. Tutaj zmiana jest ogromna, bowiem w skrajnych przypadkach kara pieniężna może wynieść maksymalnie 30 tys. zł. To dalej nie koniec! Wysokość mandatu, który może nałożyć policjant również została zwiększona – z 500 zł do nawet 5 tys. zł.

Warto o tym pamiętać, bowiem bardzo często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że popełniamy poważne wykroczenie drogowe. A policja czuwa, i może zaprosić nas na pogawędkę w najbardziej nieoczekiwanym momencie.

Przeczytaj również