3-miesięczne dziecko było zatrzaśnięte w samochodzie. Uratowali je policjanci. Czy kiedyś nauczymy się odpowiedzialności?

Policjanci z Czerska pomogli matce wyciągnąć jej 3-miesięczne dziecko z samochodu po tym, jak zatrzasnęła kluczyki w aucie. Dziecku oraz psiakowi, który również znajdował się w samochodzie nic się nie stało, a całe zdarzenie trwało zaledwie kilka minut. W tym przypadku doszło do zdarzenia losowego. Pamiętajmy jednak, aby pod żadnym pozorem nie pozostawiać dzieci i zwierząt samych w zaparkowanym samochodzie.

3-miesięczne dziecko było zatrzaśnięte w samochodzie. Uratowali je policjanci. Czy kiedyś nauczymy się odpowiedzialności?
Podaj dalej

Wczoraj po godz. 13.00 oficer dyżurny chojnickiej komendy otrzymał zgłoszenie o 3-miesięcznym dziecku zamkniętym w samochodzie. Z informacji wynikało, że matka przez przypadek zatrzasnęła kluczyli w aucie, w którym także znajdował się malutki pies. Zdarzenie to miało miejsce w Czersku na jednym z parkingów przy dyskoncie. W trosce o zdrowie i życie dziecka, interwencja ta wymagała natychmiastowej reakcji.

Niezwłocznie na miejsce przyjechali policjanci z Komisariatu Policji w Czersku. W stojącym na parkingu samochodzie, na tylnym siedzeniu w foteliku spało 3-miesięczne dziecko. Policjanci zdecydowali o wybiciu szyby od strony kierowcy. Użyli do tego policyjnej pałki służbowej. Szyba została wybita, a dziecko całe i zdrowe przekazane zostało matce. Kobieta podziękowała funkcjonariuszom za szybką i skuteczną pomoc i wytłumaczyła policjantom, że jak wysiadła z pojazdu to drzwi samoistnie się zatrzasnęły z kluczykami w aucie, w którym spało jej dziecko w towarzystwie pupila.

Tym razem doszło do zdarzenia losowego, które zakończyło się szczęśliwie. Pamiętajmy jednak, aby pod żadnym pozorem nie pozostawiać samych w zaparkowanym samochodzie dzieci lub zwierząt. Coraz wyższe temperatury powietrza i przez mogący się nagrzać pojazd mogą się stać realnym zagrożeniem dla ich życia i zdrowia. Widząc takie nieodpowiedzialne sytuacje natychmiast reagujmy dzwoniąc na numer alarmowy 112

Dziecko w samochodzie a kalkulator temperatury

Naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN Dominik Czernia i Łukasz Białka opracowali kalkulator rozgrzanego samochodu, który oblicza, ile i po jakim czasie wzrośnie temperatura w aucie w zależności od warunków atmosferycznych. Okazuje się, że temperatura wewnątrz pojazdu może być  o 20°C wyższa niż otoczenia, nawet gdy nie ma upału.

Używając kalkulatora można obliczyć, że przy 24°C w słoneczny dzień w samochodzie z ciemną karoserią temperatura wewnątrz po 25 minutach będzie wynosić już ponad 39°C, a po 45 minutach 46°C. Jeśli na dworze jest 28°C po godzinie w środku są już 54 °C, a u pozostawionego w nim dziecka temperatura ciała rośnie do 40 °C.

Przeczytaj również