No to jest rekord - 29 punktów karnych w kilkadziesiąt sekund i utrata prawa jazdy. Oto co nawyczyniał ten kierowca

Żadne działania profilaktyczne, kontrolne czy represyjne nie zastąpią zdrowego rozsądku. Mogą jednak znacząco wpłynąć na wyobraźnię kierowców. Szczególnie w przypadku represji obarczonych konsekwencjami finansowymi. Od 1 stycznia 2022 roku w życie weszło rozporządzenie zmieniające wysokość grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Od kilku miesięcy policjanci mają wreszcie proporcjonalne narzędzie do walki z drogowym piractwem.

No to jest rekord – 29 punktów karnych w kilkadziesiąt sekund i utrata prawa jazdy. Oto co nawyczyniał ten kierowca
Podaj dalej

– W czwartek 2 lutego zielonogórscy policjanci zatrzymali 20-letniego kierującego Oplem, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym, wyprzedzał na przejściu dla pieszych i dodatkowo nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Za wszystkie wykroczenia otrzymał 29 punktów karnych i mandat w wysokości 2400 złotych. Mężczyzna, który ma prawo jazdy zaledwie od roku będzie musiał ponownie zdać egzamin żeby odzyskać uprawnienia.

Do zdarzenia doszło na ulicy Zjednoczenia w Zielonej Górze zarejestrował prędkość zbliżającego się samochodu Opel – 87 km/h w miejscu gdzie dozwolone jest 50 km/h. Zanim patrol zatrzymał pojazd policjanci zauważyli również, ze kierujący wyprzedził inny samochód na przejściu dla pieszych. Po zatrzymaniu okazało się, że kierujący nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa. Za kierownicą samochodu siedział 20-letni mieszkaniec gminy Nowogród Bobrzański, który prawo jazdy ma zaledwie od roku i 2 miesięcy. Za popełnione w ciągu kilkudziesięciu sekund wykroczenia otrzymał 29 punktów karnych – co oznacza, że stracił swoje uprawnienia do kierowania. Starosta powiatu skieruje kierującego na badania psychologiczne i 20-latek będzie musiał ponownie przystąpić do egzaminu na prawo jazdy.

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego kilka razy w miesiącu prowadzą działania prewencyjne dotyczące przekraczania prędkości czy zachowania kierujących wobec pieszych, ale każdego dnia patrole ujawniają wiele wykroczeń przeciwko przepisom bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W trakcie działań PREDKOŚĆ prowadzonych w piątek (3 lutego) policjanci ujawnili 94 wykroczenia drogowe, z czego 74 dotyczyło przekroczeń prędkości. – czytamy na stronie policji lubuskiej.

Wielokrotnie piszemy o tym, że nadmierna prędkość jest jednym najbardziej niebezpiecznym zachowań na drodze. To najczęstsza przyczyna wypadków drogowych, z najbardziej poważnymi konsekwencjami. W 2022 roku w zielonogórskim powiecie niedostosowanie prędkości do panujących warunków było przyczyną 18 wypadków drogowych, w których 4 osoby poniosły śmierć, a 18 osób zostało rannych.

pijany ukrainiec policja kierowca
Pixabay/Gerhard

W Polsce obowiązuje nowy taryfikator – i warto o nim pamiętać, bo kary są ogromne

Nowe stawki mandatów za przekroczenie prędkości:

  • do 30 kilometrów na godzinę – do 400 złotych
  • od 31 do 40 kilometrów na godzinę – co najmniej 800 złotych
  • o 41-50 kilometrów na godzinę – 1000 złotych
  • o 51-60 kilometrów na godzinę – 1500 złotych
  • o 61-70 kilometrów na godzinę – 2000 złotych
  • o 71 kilometrów na godzinę i więcej – 2500 złotych.

Zgodnie z nowym taryfikatorem, zdecydowanie więcej zapłacą kierowcy popełniający wykroczenia przeciwko pieszym. Dla przykładu 1500 złotych za nieustąpienie pierwszeństwa osobie, która znajduje się na pasach lub na nie wchodzi. Tyle samo zapłacimy za wyprzedzanie na przejściu. Za jakie jeszcze drogowe „grzechy” przyjdzie nam słono zapłacić?

  • 500 złotych – rozmowa przez telefon trzymany przy uchu podczas jazdy samochodem,
  • 800 złotych – za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych,
  • 2000 złotych – jazda autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wskazują znaki drogowe,
  • 2500 złotych – brak zachowanej ostrożności w strefach zabudowanych, drogach publicznych, czy spowodowanie zagrożenia przez kierowcę znajdującego się
  • pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
  • 1000 złotych – wyprzedzanie na zakazie,
  • 1500 złotych – kierowanie pojazdami mechanicznymi bez posiadania uprawnień,
  • 2000 złotych – wjazd na szlabany kolejowe, a dokładnie objeżdżanie opuszczonych zapór czy półzapór kolejowych. Wjeżdżanie lub wchodzenie na tory, jeśli opuszczanie szlabanów już zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zakończone. Wjeżdżanie lub wchodzenie na tory w sytuacji, w której nie ma miejsca by opuścić przejazd.

Policjant na miejscu ujawnienia wykroczenia może ukarać sprawcę mandatem w kwocie do 5 tysięcy złotych, a w przypadku zbiegu wykroczeń koszt mandatu może wynieść nawet 6 tysięcy złotych. Przypominamy, że wcześniej było to 1000 złotych. Wzrosła również maksymalna kara, którą może nałożyć na sprawcę sąd. Uwaga, z 5 tysięcy złotych do kwoty 30 tysięcy złotych.

Jaki z tego wniosek? Bezpieczeństwo na drodze to priorytet, a piractwo drogowe po prostu się nie opłaca!

POLICJA LUBUSKA

Przeczytaj również