Mikromobilność

Rynek elektromobilności nie przestaje zaskakiwać i zadziwiać. W świadomości naszego społeczeństwa jeszcze na dobre nie zagościły pojazdy zasilane alternatywnymi źródłami energii, a w Genewie zrobiono kolejny krok do przodu.

Mikromobilność
Podaj dalej

Volkswagen postanowił zaprezentować dwa innowacyjne pojazdy przeznaczone do poruszania się na niewielkich dystansach. Najciekawszy jest fakt, że chodzi o maszyny zaprojektowane na wzór skutera oraz hulajnogi. Pierwszy z nich dysponuje zasięgiem na poziomie 35 km, natomiast drugi o 20 km mniej. Ich zaletami są jednak inne funkcje, które w założeniu mają ułatwiać użytkownikom codzienne podróżowanie po zatłoczonych miastach. Z całą pewnością posiadacze pojazdów zaprezentowanych w Genewie nie będą mieli problemów z korkami oraz ominie ich problem związany z poszukiwaniem miejsca parkingowego.

Streetmate, czyli odpowiednik skutera rozwija prędkość do 45 km/h i co ciekawe umożliwia on dwie formy podróżowania zależne wyłącznie od preferencji kierującego – na siedząco albo stojąc. Studyjny model waży zaledwie 65 kilogramów oraz posiada nisko położony środek ciężkości. Wynika to z faktu zlokalizowania litowo-jonowego akumulatora o pojemności 1,3 kWh, który został umieszczony w podłodze. Według danych producenta akumulator można całkowicie naładować prądem o mocy 500 wat w ciągu zaledwie 2 godzin i 15 minut. Baterię można także wyjąć z pojazdu i podładować ją „manualnie” w domu lub w biurze. Zasięg na poziomie 35 kilometrów zapewnia komfort podróżowania w większych miastach na trasie wyznaczonej z mieszkania do pracy.

Cityskater to współczesna wersja użytkowej hulajnogi. Pojazd jest zdecydowanie przeznaczony do podróży na krótkich dystansach nie przekraczających 15 kilometrów. W zamyśle konstruktorów może on służyć np. do dojazdu z parkingu, autobusu czy pociągu do ostatecznego celu. Maszyna posiada dwa koła z przodu oraz jedno z tyłu. To ostatnie jest napędzane elektrycznie. Cityskater jest wyposażony w znajdujące się przy kołach podnóżki pod obie nogi. Sterowanie pojazdem przypomina nieco jazdę na nartach, a cała sztuka polega na odpowiednim balansowaniu ciałem. Pojazd rozwija prędkość sięgającą 20 km/h natomiast elektryczny silnik dysponuje mocą 450 wat. Cityskater waży niespełna 12 kilogramów, ma długość 85 cm, wysokość 117 cm i może udźwignąć ciężar dochodzący do 120 kg. Nowoczesna hulajnoga jest w stanie wjeżdżać na wzniesienia o nachyleniu sięgającym 10 procent.

Tagi: Elektromobilność

Przeczytaj również