Mikołajki już jutro

Mikołajki już jutro

Podaj dalej

PZM 73. Rajd Polski – siódma tegoroczna runda Rajdowych Mistrzostw Świata FIA rusza już jutro, tj. w czwartek 30 czerwca. Po raz pierwszy nasza flagowa impreza znalazła się w kalendarzu tego prestiżowego cyklu w 1973 roku, po czym powróciła do niego dopiero w 2009 roku, gdy jej bazą były już Mikołajki. Od sezonu 2009 najlepsi kierowcy świata pokonali na mazurskich szutrach 59 odcinków specjalnych, w tym 2 na Litwie. W trakcie tych trzech edycji Rajdu Polski najwięcej prób wygrał aktualny mistrz świata Sébastien Ogier: 19 (2009 – 1, 2014 – 10, 2015 – 8). Drugie miejsce w tych statystykach zajmuje jego kolega z zespołu Volkswagen Motorsport, Jari-Matti Latvala: 9 (2009 – 3, 2014 – 5, 2015 – 1), a trzecie estoński kierowca Ott Tanak, który w ubiegłym roku uplasował się na najniższym stopniu podium. Tänak, który reprezentuje barwy ekipy DMACK (Ford Fiesta RS WRC) w sezonie 2015 zapisał na swoje konto aż 6 prób.

160038_Ostberg06IT16sv301_resize

Spośród 67 załóg awizujących swój udział w PZM 73. Rajdzie Polski aż 5 brało udział w trzech poprzednich edycjach imprezy będącej rundą Rajdowych Mistrzostw Świata FIA. Są to wszyscy trzej kierowcy Volkswagena: Ogier, Latvala i Mikkelsen, a także reprezentujący odpowiednio barwy Hyundaia i M-Sportu, Dani Sordo oraz Mads Østberg.

Tradycyjnie walkę na trasie rozpocznie widowiskowy superoes Mikołajki Arena, podczas którego załogi rywalizują w parach. Od sezonu 2009 próba ta była pokonywana dziewięciokrotnie. Rekord przejazdu na tym odcinku należy do Sébastiena Ogiera, który w czwartkowy wieczór 2 lipca 2015 pokonał go ze średnią prędkością 86,6 km/h uzyskując czas: 1:43,9. Co ciekawe zaledwie pół sekundy do Francuza stracił wówczas Robert Kubica, który do dziś może się pochwalić drugim najlepszym wynikiem na próbie Mikołajki Arena.

Po sześciu tegorocznych rundach Rajdowych Mistrzostw Świata FIA zdecydowanym liderem klasyfikacji kierowców jest trzykrotny mistrz świata Sébastien Ogier zmierzający po czwartą z rzędu koronę. Znacznie gorzej wiedzie się zawodnikom reprezentującym barwy brytyjskiego M-Sportu. Bardzo doświadczony Mads Østberg, który w Rajdzie Polski startował już trzykrotnie zajmuje w tabeli mistrzostw 4.miejsce. Podczas dwóch poprzednich rund w Portugalii i na Sardynii ze znacznie lepszej strony pokazał się jego kolega z teamu, debiutujący na mazurskich szutrach Eric Camilli. Zarówno Francuz, jak i Norweg odbyli w ostatnich dniach testy w okolicach Orzysza i liczą na dobry wynik w Mokłajkach. Østberg, jak przystało na Skandynawa, bardzo dobrze czuje się na szybkich odcinkach specjalnych, choć przyznaje, że w poprzednich latach Rajd Polski nie był dla niego zbyt łaskawy. – Za każdym razem miałem odpowiednie tempo, więc liczę na dobry wynik w tym roku. Moim celem jest miejsce na podium – twierdzi 28-letni Norweg.

Zaliczająca ograniczony program startów w Rajdowych Mistrzostwach Świata ekipa Abu Dhabi Total WRT wystawia w PZM 73. Rajdzie Polski dwóch młodych kierowców – Stéphane Lefebvre’a oraz Craiga Breena, który pauzował od Rajdu Szwecji. Obaj zawodnicy przeprowadzili w poniedziałek testy DS3 WRC. – Od Rajdu Szwecji minęło sporo czasu, ale w ostatnim czasie nie próżnowałem. W kwietniu wygrałem rundę mistrzostw Europy, Circuit of Ireland, a także brałem udział w testach nowego samochodu, którym nasz zespół będzie startował w 2017 roku – opowiadał Breen.

Bardzo ciekawa walka zapowiada się w WRC 2 gdzie liderem po sześciu rundach jest zwycięzca z Monte Carlo i Szwecji Elfyn Evans. Gdy rajdowy cykl zawitał na szutrowych oesach Meksyku, do głosu doszedł młody Fin Teemu Suninen, który wygrał również na Sardynii. W Argentynie najszybszy był peruwiański kierowca Nicolas Fuchs, zaś w majowych Rajdzie Portugalii triumfował był Szwed Pontus Tidemnad.

Do Mikołajek Evans przyjeżdża z 62 punktami. Drugie miejsce w WRC 2 zajmuje Fuchs (57 punktów), trzecie Suninen (50), czwarte Tiremand (43), a na piątej pozycji plasuje się polski kierowca Hubert Ptaszek (42), który powraca do walki po absencji na Rajdzie Sardynii.

PZM 73. Rajd Polski rozpocznie się w czwartkowy poranek 30 czerwca od liczącego 3,38 km odcinka testowego Lubiewo. Na godz. 16.00 przewidziany jest uroczysty start imprezy centrum w Mikołajek, a o godz. 19.08 rusza pierwszy przyjazd próby Mikołajki Arena. Walka o zwycięstwo rozegra się w piątek, sobotę i niedzielę. W sumie załogi mają do pokonania 21 odcinków specjalnych o łącznej długości 306,19 km.

.PZM 73. Rajd Polski – czołówka listy zgłoszeń

 1. Sébastien Ogier (FRA)/Julien Ingrassia (FRA) Volkswagen Polo R WRC
 2. Jari-Matti Latvala (FIN)/Miikka Anttila (FIN) Volkswagen Polo R WRC
 3. Thierry Neuville (BEL)/Nicolas Gilsoul (BEL) Hyundai New i20 WRC
 4. Hayden Paddon (NZL)/John Kennard (NZL) Hyundai New i20 WRC
 5. Mads Østberg (NOR)/Ola Floene (NOR) Ford Fiesta RS WRC
 6. Eric Camilli (FRA)/Benjamin Veillas (FRA) Ford Fiesta RS WRC
 7. Stéphane Lefebvre (FRA)/Gabin Moreau (FRA) DS3 WRC
 8. Craig Breen (IRL)/Scott Martin (GBR) DS3 WRC
 9. Andreas Mikkelsen (NOR)/Anders Jaeger (NOR) Volkswagen Polo R WRC
 10. Ott Tänak (EST)/Raigo Molder (EST) Ford Fiesta RS WRC
 11. Henning Solberg (NOR)/Ilka Minor AUT) Ford Fiesta RS WRC
 12. Valeriy Gorban (UKR)/Volodymyr Korsia (UKR) BMW-Mini John Cooper Works
 13. Dani Sordo (ESP)/Marc Marti (ESP) Hyundai New i20 WRC

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News