Miarka się przebrała. Kris Meeke wyrzucony z Citroena!

Miarka się przebrała. Kris Meeke wyrzucony z Citroena!

95 interakcji
Miarka się przebrała. Kris Meeke wyrzucony z Citroena!

Podaj dalej

Kris Meeke został wyrzucony z zespołu Citroën Total Abu Dhabi World Rally Team. Jak wytłumaczył francuski zespół to efekt wyjątkowo dużej liczby wypadków Brytyjczyka, które mogłyby mieć poważne konsekwencje na bezpieczeństwo załogi.

Citroen Racing LogoOświadczenie Citroën Racing: W związku z nadmierną liczbą wypadków, z których kilka było naprawdę ciężkich i mogły mieć groźne konsekwencje dla bezpieczeństwa załogi, a podejmowane ryzyko było nieuzasadnione celami sportowymi, Citroën Racing World Rally Team zdecydował o wykluczeniu z rywalizacji Krisa Meeke’a i Paula Nagle’a z WRC 2018.

Brytyjska załoga groźnie skasowała C3 WRC podczas ostatniego Rajdu Portugalii, gdzie gdyby nie cofnięte fotele na wysokość środkowego słupka, to obaj mogliby już nie żyć. Kierujący zespołem Pierre Budar zdaje sobie sprawę, że decyzja może wywołać pewną falę krytyki, ale w jego przekonaniu było to konieczne w celu uniknięcia ewentualnej przykrej katastrofy.

Pierre BudarPierre Budar, szef Citroën Racing: To nie była łatwa decyzja, ponieważ wpływa to na kierowcę i pilota, ale w znacznej mierze opiera się o kwestie bezpieczeństwa, które wchodzą w zakres moich kompetencji jako głównego szefa zespołu. W konsekwencji zdecydowaliśmy, że ta decyzja będzie środkiem zapobiegawczym.

Zespół z Wesralu nie ogłosił jeszcze kto zastąpi Meeke’a i Nagle’a w pozostałych rundach. Kontrakt na Rajd Sardynii ma Mads Østberg i można spodziewać się, że Norweg zaliczy także pozostałe rundy sezonu. W październikowym Rajdzie Katalonii start ma także zapewniony Sébastien Loeb. Jedynym podstawowym kierowcą Citroëna jest w tej chwili Craig Breen.

Kris Meeke
fot. Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Ironiczny Meeke?

Niedługo przed ogłoszeniem decyzji Meeke zamieścił (jak się wydaje) ironiczny wpis na Facebooku. Napisał w nim, że jest optymistą i nie może doczekać się Rajdu Sardynii, w którym w dobrym wyniku powinna pomóc pozycja na drodze i przedrajdowe testy.

Hi everyone,Now that a few days have passed since Rally of Portugal, I thought it would be a good to get back in touch…

Publiée par Kris Meeke sur jeudi 24 mai 2018

Kris Meeke wystartował w 91 rundach Rajdowych Mistrzostw Świata (nie ukończył ponad 1/3). Reprezentował fabryczne barwy Mini i Citroëna. Z tym drugim zespołem odniósł 5 zwycięstw (Rajd Argentyny 2015, Rajd Portugalii 2016, Rajd Finlandii 2016, Rajd Meksyku 2017, Rajd Katalonii 2017). 3 lata temu zdołał być na mecie wszystkich rund WRC (częściowo z Rally2) i zajął 5. miejsce w klasyfikacji kierowców na koniec sezonu, co stanowi jego najlepsze osiągnięcie.

Kris Meeke/Paul Nagle (Citroen C3 WRC) - Rajd Portugalii 2018
fot. Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News