Zwiększone zużycie paliwa? Zdziwisz się, jak łatwo można zaoszczędzić nawet 25 %

Na zużycie paliwa w samochodzie wpływa wiele czynników, co nie zmienia faktu, że wydatki na paliwo to najwyższy koszt utrzymania środka transportu. To oznacza, że właśnie na nim mogą sporo zaoszczędzić, trzymając się kilku sprawdzonych zasad.

szczednosc paliwa w samochodzie jpg
Podaj dalej

Czasami wystarczy wymienić jeden z najmniejszych elementów

Dbałość o serwisowanie auta może się przekładać na zużycie paliwa przez samochód. Co ma największy wpływ na spalanie? Oprócz stanu jednostki napędowej, na kwestię zapotrzebowania na paliwo wywierają nawyki jazdy kierowcy, sprawność elementów wyposażenia samochodu, a także jakość opon.

Wśród najczęstszych usterek mechanicznych zwiększających zapotrzebowanie na paliwo są awarie wtryskiwaczy, nieszczelności pompy wtryskowej lub uszkodzony filtr. Ten ostatni z pozoru błahy element powoduje, że auto zużywa więcej paliwa i słabo reaguje na wciskanie pedału gazu. Dlatego warto się zastanowić, kiedy ostatnio go wymienialiśmy, zwłaszcza że częste wizyty na stacjach paliw nie należą dziś do przyjemnych.

W nowszych samochodach wymiany filtra paliwa powinno się dokonywać wg zasady im częściej, tym mniej problemów. Filtrów może być bowiem kilka, wszystko zależy od budowy układu paliwowego.

Drugim zaniedbywanych przez kierowców jest filtr powietrza. Zabrudzony stary filtr może wpływać na zużycie paliwa. W rezultacie przez zanieczyszczony filtr do silnika dostaje się mniej powietrza. To w efekcie zakłóca proces spalania i wpływa na spadek mocy jednostki napędowej. W rezultacie kierowca mocniej dociska pedał gazu.

Chociaż nie są to elementy, które najczęściej odpowiadają za zwiększony apetyt na paliwo to należy je regularnie wymieniać, bo bez wątpienia wpływają na trwałość silnika.

filtr paliwa wymiana
YouTube

Kilku prostych zasad zmniejszy zużycie paliwa nawet o 25%

Brak znajomości elementarnych zasad związanych z prowadzeniem samochodu przekłada się na zwiększone zużycie paliwa.

Hasło ecodriving znienawidzone przez kierowców kojarzy im się ze stylem jazdy starszych kierowców, którzy zwykle wyjeżdżają na ulicę jedynie w niedzielę i blokują ulice, jadąc z prędkością 30 km/h. Niestety prawda jest taka, że stosowanie kilku zasad wystarczy, by obniżyć spalanie w samochodzie wolnym od usterek mechanicznych.

Przyjmując, że samochód spala 8 l na 100 km, kierowca może zaoszczędzić 2 l podczas jazdy w stylu eco. Oznacza to, że spali tylko 6 l na 100 km. Przy aktualnej cenie benzyny (6,47 zł) zaoszczędzi w ten sposób ponad 12 zł. Zakładając, że kierowca pokonuje miesięcznie 1000 km, oznacza to oszczędność w wysokości ponad 80 zł.

Dlatego warto wyciągnąć najbardziej użyteczne zasady eco-drivingu i stosować je w praktyce. To pozwoli zmniejszyć zużycie paliwa do 25%. Samochód spala najwięcej paliwa podczas naprzemiennego, częstego gwałtownego przyspieszania i hamowania. Wystarczy przed wyruszeniem w trasę sprawdzić gdzie są korki (pomocne są tu aplikacje Waze albo Google Maps) by dojechać szybciej i oszczędniej.

Warto przyjrzeć się również kwestii używania klimatyzacji i eksploatacji opon. Szczegółowo temat ecodrivingu poruszyliśmy tutaj.

Czy samochód, który pali tyle co nic to najlepszy wybór? Oto jaka jest prawda

 

Przeczytaj również