Kontrolka EPC- warto wiedzieć co oznacza, zanim dostaniesz mandat
Wiele kontrolek sygnalizuje problemy z pracą samochodu, a kontrolka EPC, to dla kierowcy często pewny mandat. Nie wiedzieć czemu często kojarzy się kierowcom z kontrolką ESP lub ABS. Te są odpowiedzialne za bezpieczeństwo jazdy samochodem, zaś EPC w głównej mierze odpowiada za problemy z elektroniką.
EPC, czyli w skrócie Electronic Power Control informuje, że niedomaga któryś z elektronicznych podzespołów samochodu. Problem z układem elektrycznym może mieć swoje źródło w wielu miejscach. Kontrolka EPC może zapalać się, nie zwiastując poważnej awarii np. wtedy, gdy przepalą się żarówki światła stop, czy też awarii ulegnie czujnik temperatury cieczy chłodzącej.
Wśród poważniejszych kłopotów, jakie może zwiastować kontrolka EPC, to problemy z czujnikiem położenia wałka rozrządu, świecami, wspomnianym układem chłodzenia, a nawet przepustnicą. W związku z tym, jak prawidłowo zweryfikować w czym tkwi problem?
Często bez diagnostyki komputerowej ciężko zidentyfikować problem
Jeśli kontrolka EPC pojawi się na desce rozdzielczej podczas jazdy, kierowca ma marne szanse na zdiagnozowanie problemu. Najlepiej zacząć od sprawdzenia, czy światła stop w samochodzie działają bez zarzutu. Za brak świateł grozi kierowcy wysoki mandat.
Jeśli to nie jest przyczyną komunikatu, nie pozostaje nic więcej jak wizyta w warsztacie i fachowa diagnostyka z użyciem komputera.
Dzieje się tak dlatego, że winowajcą może być awaria jednego z czujników silnika. Gdy źródłem problemu będzie niesprawny czujnik temperatury cieczy chłodzącej, istnieje duże ryzyko przegrzania silnika. W rezultacie grozi to unieruchomieniem jednostki. Dlatego pomimo faktu, że można jeździć dalej z zapaloną kontrolką, należy jak najprędzej doprowadzić by zniknęła.
Warto wiedzieć, że kontrolka EPC najczęściej występuje w samochodach marek: Audi, Skoda, Volkswagen i Seat czyli przede wszystkim w autach z koncernu Volkswagena.