Zmieniasz opony na nowe i nie wiesz co zrobić ze starymi? Podpowiadamy, jakie są opcje

Nowe opony stanowią niewątpliwie spory wydatek, zwłaszcza gdy rosnąca inflacja winduje ceny w górę. Wymiana ogumienia generuje jeszcze jeden problem, jakim są zużyte opony. Sprawdź, co możesz z nimi zrobić.

wymiana i utylizacja opony
Podaj dalej

Nigdy nie wyrzucaj starych opon do śmietnika

Jeśli zastanawiasz się, gdzie możesz wyrzucić stare opony, odpowiedź jest prosta- nigdzie. W związku z tym nie mogą trafić nawet na śmietnik. Pojemnik przeznaczony na plastiki również nie jest właściwy z prostej przyczyny.

Zużyte opony są odpadem o bardzo długim okresie biodegradacji (ok. 100 lat). Dlatego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach nie można ich wrzucać do kontenerów na śmieci.

opony
foto Adobe iStock

Stare opony można zostawić u wulkanizatora

Wymieniając opony na nowe u wulkanizatora, kierowcy mogą tam zostawić zużyte, czasami za dodatkową opłatą. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie zakłady zbierają stare ogumienie.

W takim przypadku można je dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Tu konieczne może być podanie swoich danych identyfikacyjnych – bo ilość pozbywania się zużytych opon może być limitowana.

Opony używane
Fot. pixabay.com

Centrum Utylizacji Opon- to tam trafiają zużyte opony prosto od wulkanizatora

Zakład wulkanizacyjny ma większe możliwości, bo może dostarczyć zużyte ogumienie do Centrum Utylizacji Opon. Dlaczego kierowca nie ma takiej opcji?

Z prostej przyczyny- nie ma dużej ilości opon. CUO zbiera jedynie większe ilości ogumienia, a wymagane minimum wynosi 250 szt.

samochód opony wymiana
www.freepik.com

W śmietniku nie, ale obok już można

Jak pisaliśmy, wyrzucanie opon do śmietnika jest surowo zabronione, ale pozostawienie ich obok już nie. Dzieje się tak dlatego, że w wielu miastach objęto je programem zbierania odpadów trudnych lub wysokogabarytowych.

Każda spółdzielnia lub zarządca nieruchomości wywiesza informację z harmonogramem, w którym podaje daty takich zbiórek.

www.racingclassifieds.com.au

Czy stare opony podlegają recyklingowi ?

Tak, ze względu na brak możliwości naturalnej biodegradacji, stare opony są recyklingowane. Znajdują zastosowanie jako paliwo wysokoenergetyczne w cementowniach. Czasami rozbiera się je i dzieli według typów materiału. To daje im nowe życie i nie zatruwa środowiska.

Przeczytaj również