Zbadali, jak jeżdżą kierowcy po autostradach przy wysokich cenach paliwa. Wyniki są zadziwiające

Czy cena paliwa ma wpływ na to, jak dziś kierowcy jeżdżą samochodem? To ciekawe zagadnienia postanowiono zbadać. Do badań posłużyły wyniki holenderskiego eksperta nawigacyjnego TomTom i amerykańskiego specjalisty ds. ruchu drogowego Inrix. Jak pisze niemiecki 24auto, wyniki są zaskakujące.

autostrada nowy znak mandat sledzenie kierowców
Podaj dalej

Czy kierowcy nie zmieniają styl jazdy, gdy ceny paliwa są wysokie?

Gdy wziąć pod lupę niemieckich kierowców, którzy posiadają autostrady bez limitów prędkości, wydaje się, że spowolnienie ruchu jako środek oszczędności paliwa w baku nie bardzo ich interesuje.

Ceny paliwa w tym kraju są nadal bardzo wysokie, a statystyczny Niemiec pracuje dziś rekordowe 6 minut na litr paliwa. To najwięcej w skali ostatnich 50 lat. Ile musiałby pracować statystyczny Polak? Strach zasiadać do rachunków.

Co prawda federalny minister finansów Christian Lindner (43 lata, FDP) obiecuje zniżkę na tankowanie, ale dopóki jej nie ma, kierowcy muszą radzić sobie sami. Już wiadomo, że nie każdy z nich skorzysta z metod stosowanych we Francji, wycieczek do Polski, czy też tankowania oleju roślinnego zamiast diesla. Niestety coraz częściej zdarzają się spektakularne kradzieże diesla w ogromnych ilościach.

autostrada
Freepik/ evening_tao

Ceny nie mają znaczenia, bo prędkość spada tylko tam, gdzie większy ruch

W dobie, kiedy dyskusja o ogólnym ograniczeniu prędkości na niemieckich autostradach znów nabrała sensu, stanowiąc argument wyższych kosztów, kierowcy mają na to inny pogląd.

Dochodzenie przeprowadzone przez agencję informacyjną dpa, ujawniło, że na autostradach, gdzie mniejsza prędkość może znacznie zmniejszyć zużycie paliwa, kierowcy jeżdżą przynajmniej tak szybko, jak wcześniej.

„Nasza analiza prędkości na kilku odcinkach autostrady w Niemczech nie wskazuje obecnie na zmianę nawyków jazdy ze względu na cenę paliwa”, podsumowuje Bob Pishue z firmy Inrix

Nawet w przypadku danych z nawigacji TomTom nie widać „żadnej korekty stylu jazdy w odniesieniu do średniej prędkości na rozważanych autostradach, gdy cena paliwa rośnie”. Jak pisze 24auto, ruch w dni powszednie płynie nawet trochę szybciej niż w lutym – co jednak może wynikać również z faktu, że na drogach jeździ mniej samochodów.

W weekend TomTom odnotował fakt, że gdy zwiększa się ruch, zmniejsza się prędkość. W związku z tym wydaje się, że to gęstość samochodów ma większy wpływ na prędkość jazdy niż potrzeba oszczędności paliwa.

Przeczytaj również