Xiaomi SU7 trafiło do galerii handlowych w Chinach. Samochód giganta smartfonów przyciąga tłumy

W czwartek 28 grudnia 2023 r. Xiaomi oficjalnie zaprezentowało swój długo wyczekiwany samochód elektryczny SU7. Niedługo potem gigant smartfonów uruchomił nową stronę internetową, a następnie zaprezentował samochód w sklepie w Pekinie.

Xiaomi SU7 blue w galerii handlowej fot, carnewschina
Podaj dalej

Pokazowe Xiaomi SU7 stanęły w Mi Home w galerii handlowej w Pekinie

Oficjalnie zaprezentowany elektryczny sedan Xiaomi SU7 z silnikiem o mocy 495 kW (663 KM) i akumulatorem CATL Qilin o pojemności 101 kWh, zapewnia zasięg 800 km.

Samochody pokazowe giganta elektroniki użytkowej trafiły już do pierwszego sklepu Xiaomi w niecałe 24 godziny po konferencji prasowej. Wiadomo, że masową produkcję pojazdu zaplanowano na pierwszą połowę 2024 r. Pierwsze dostawy według zapowiedzi dyrektora generalnego Lei Jun rozpoczną się za kilka miesięcy.

Pokazowe Xiaomi SU7 po raz pierwszy zaprezentowano w siedzibie firmy w Parku Naukowo-Technologicznym Xiaomi w Shangdi (dzielnica Haidian) w Pekinie. W dalszej kolejności SU7 pojawi sie we wszystkich flagowych sklepach Xiaomi w całych Chinach.

Według wypowiedzi sprzedawcy ze sklepu Xiaomi w Xujiahui, w Szanghaju dla Autohome, pierwsze samochody pokazowe pojawią się tam w pierwszym kwartale 2024 roku. Nie będzie to jednak możliwe w wielu sklepach giganta, które są niewielkie, albo zlokalizowane tak, że dostarczenie tam i eksponowanie pojazdu nie będzie technicznie możliwe do zrealizowania. O wyborze lokalizacji z prezentacją samochodu zadecydują dyrektorzy centrali.

;

Firma wypuszcza gadżety i akcesoria w barwach nadwozia samochodu

Elektryczny SU7 oferowany jest w trzech kolorach nadwozia: Aqua Blue, Mineral Grey i Verdant Green. Xiaomi stawia na ekosystem, dlatego te same kolory oferuje także dla swoich smartfonów, zegarków i innych akcesoriów.

Ponadto, firma opracowała system HyperOS, który zastąpi dotychczasowy MIUI OS. To teraz będzie ujednolicony system operacyjny dla wszystkich urządzeń Xiaomi. Począwszy od samochodów i gadżetów Mi Home po smartfony.

Producent deklaruje doskonałą łączność i cyfrowe wrażenia. Smartfon ma zatem dobrze współpracować z pojazdem. Kierowca będzie mógł na przykład odzwierciedlić go na ekranie wnętrza lub używać Mi Pada jako ekranu w samochodzie dla pasażerów. Jak zapewnił dyrektor generalny Lei Jun, SU7 będzie dobrze komunikował się z produktami innych marek tj. Apple.

ciąg dalszy publikacji pod grafiką

Pokazowe Xiaomi SU7 – Headquarters Store, Pekin foto credit: carnewschina

Tłumy chętnych do oglądania pierwszego samochodu Xiaomi sugerują, że ma już wielu fanów. Wciąż nie jest jednak znana jego cena. Gigant słynie z oferowania produktów dobrej jakości w niskich cenach, ale jak zapowiedział dyrektor generalny, samochód będzie droższy, niż się oczekuje. CarNewsChina spodziewa się, że ceny elektrycznego SU7 mogą oscylować poniżej kwoty 300 000 juanów, czyli blisko 166 000 zł. Czy tak będzie? Tego nie jeszcze nie wiemy.

Nie jest jednak tajemnicą, że to nie byłaby wygórowana cena za samochód osiągający setkę 2,78 sekundy. Najmocniejsza wersja SU7 Max pretenduje do tytułu chińskiego Porsche. Na razie jednak musi powalczyć z mocnym przeciwnikiem na chińskim rynku, jakim jest BYD. Chińska marka sprzedała w 2023 r. oszałamiające 3 miliony samochodów.

Przeczytaj również