Wymieniamy opony. Ile lat można jeździć na tych samych? Kierowcy nie wiedzą

Opony są niezmiernie ważne dla bezpieczeństwa podróżowania. To na nich opiera się wiele podstawowych i najważniejszych elementów, które to bezpieczeństwo zapewniają. Bez sprawnego i właściwego ogumienia nie zadziała m.in. system trakcji ani napęd na cztery koła. Dlatego każdy kierowca powinien wiedzieć, jakie wybrać, jak na nich jeździć i jak długo.

opony
Podaj dalej

Wiek jest ważnym czynnikiem w określeniu żywotności opony

Każdy kierowca powinien doskonale wiedzieć, jak szczególną uwagę musi poświęcić elementom wyposażenia samochodu, jakim są opony. Ważne jest to, by nie zapominać o wymianie na nowe, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zadbane ogumienie posłuży przez lata pod warunkiem, że się nie zestarzeje i nie zużyje.

Wbrew pozorom na żywotność opon ma wpływ wiele czynników. Wiek nie jedynym, chociaż niewątpliwie jest numerem jeden wśród nich. Ile lat można jeździć na tym samym ogumieniu?
Producenci przyjmują, że kierowcy mogą użytkować nowe opony przez okres 5 lat. Po tym czasie guma, z której są zbudowane, zaczyna się starzeć. Dlatego ważnym wskaźnikiem jest data produkcji opon. Jeśli zmieniasz opony na nowe, nie powinna przekroczyć 10 lat.

serwis opony
Pixabay

Jak sprawdzić datę produkcji?

Producenci umieścili ją w kodzie DOT, który znajdziesz na bocznej ścianie opony. Zawiera on cztery cyfry- dwie pierwsze oznaczają tydzień roku, a kolejne dwie rok produkcji.
Chcąc przełożyć przydatność opony do użycia na ilość przejechanych kilometrów, powinny wystarczyć na pokonanie dystansu od 50 do 80 000 kilometrów.

To o czym nie można zapominać to ich stan. Dlatego niezależnie od daty produkcji i przejechanego dystansu trzeba kontrolować na bieżąco zużycie i ewentualne ubytki. Naszą uwagę powinny zwrócić również wszelkiego rodzaju wybrzuszenia czy przerwania.

cd. tekstu pod grafiką

bieżnik opony
Pixabay

Co zrobić, by opony służyły jak najdłużej?

W tej kwestii wiele zależy od kierowcy, bo styl jazdy to kolejny czynnik, który ma ogromny wpływ na żywotność opony. Bieżnik nie lubi ani gwałtownego przyspieszania, ani hamowania. Płynna jazda to nie tylko przepis na mniejsze zużycie opon, ale też paliwa.

Niestety nie do końca możemy kontrolować stan polskich dróg, gdzie wpadanie w dziury i pokonywanie progów zwalniających są na porządku dziennym. Podczas omijania zdarza się czasem zahaczyć o krawężniki, co może skutkować poważnym uszkodzeniem ogumienia.

Skontrolować zaś trzeba wysokość bieżnika, ciśnienie w oponach. Ważne jest również, by ogumienie odpowiednio przechowywać. Zdarta opona ogranicza trakcję i wydłuża drogę hamowania. Ponadto bieżnik płytszy niż 3 mm to nie odprowadza w sposób właściwy nadmiaru wody spod kół. Zaniedbanie w tej kwestii może doprowadzić do utraty przyczepności.

Niskie i zbyt wysokie ciśnienie powietrza w oponach skutkuje uszkodzeniem ogumienia i ma ogromny wpływ na ich przedwczesne zużycie. Jeżeli chcesz z niego dłużej korzystać, zwróć uwagę na zmieniające się pory roku. Niewłaściwy dobór opony na zimę, czy lato ze względu na temperatury może znacznie przyspieszyć zużycie bieżnika.

NIE PRZEGAP

Opony z rantem ochronnym, czy felgi? Wielu kierowców nie wie, jaka jest różnica i dlaczego warto je stosować

https://wrc.net.pl/mh-jakie-jest-prawidlowe-cisnienie-w-letnich-oponach-i-jak-czesto-je-kontrolowac-brak-tej-wiedzy-moze-sporo-cie-kosztowac

Przeczytaj również