Volvo na nowo definiuje bezpieczeństwo na drodze. Nowy system ostrzegania to prawdziwa rewolucja

Marka Volvo stanowi synonim bezpieczeństwa i słynie z innowacyjnych rozwiązań w tej dziedzinie. Teraz gdy nowoczesne pojazdy są definiowane programowo, marka aktywnie wspiera organy ruchu drogowego, by poprawiać bezpieczeństwo na drogach.

vovlo safety technology
Podaj dalej

Nowy system wprowadzony przez Volvo na drogach Danii to prawdziwa rewolucja

Volvo chce aktywnie poprawiać bezpieczeństwo na drogach dzięki technologii stosowanej w swoich pojazdach. Współpracuje z państwowymi organami ruchu drogowego w Danii, by wprowadzić nowy innowacyjny system wczesnego ostrzegania o niebezpieczeństwach na drogach. Oparto go na danych dostępnych w czasie rzeczywistym. Jak to w praktyce działa?

„Możemy Ci powiedzieć, co będzie się działo za następnym zakrętem” – powiedziała Åsa Haglund, kierująca Centrum Bezpieczeństwa Volvo Cars w wypowiedzi dla Automotive News Europe.

Aby móc korzystać z dobroci systemu, właściciele samochodów szwedzkiej marki  muszą wyrazić zgodę  na anonimowe udostępnianie swoich danych.

„Jedyne dane, jakie udostępniamy, to lokalizacja i rodzaj wypadku” – powiedziała dyrektor ds. bezpieczeństwa marki.

Wprowadzony przez Volvo system ma dostęp w czasie rzeczywistym do danych państwowego urzędu ds. transportu, a marka  planuje współpracę z konkurencją.

Accident Ahead Alert Volvo
Alarm poprzedzający wypadek na desce rozdzielczej kierowcy Volvo EX40

Dostęp do systemu może uzyskać ponad 2 miliony pojazdów

Jak szacuje Volvo, na europejskich drogach znajduje się blisko 2,6 miliona pojazdów, które mogłyby potencjalnie uzyskać dostęp do systemu. Na razie na tę technologię zdecydowało się około 500 tysięcy klientów Volvo w Europie.

Innowacyjny system ostrzegania przed wypadkiem Accident Ahead Alert początkowo będzie dostępny w Danii. Później jednak trafi na inne rynki europejskie.

Technologię odpowiednią do wykorzystania systemu mają od lat modele serii 40, 60 i 90. Jednakże dotąd ostrzeżenia przekazywano jedynie pomiędzy pojazdami Volvo w Europie i USA. W systemie brakowało wcześniej dostępu do danych rządowych w czasie rzeczywistym.

Szwedzka marka  zakłada, że bardzo prawdopodobne jest, że system osiągnie dokładność na poziomie 70–80 procent. Dyrektor ds. bezpieczeństwa marki uważa, że wynik poniżej 70 procent byłby nie do przyjęcia: „W przeciwnym razie ludzie nie będą już ufać systemowi”.

Volvo jako marka stanowiąca synonim bezpieczeństwa nie spoczywa na laurach. Aktywnie działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach, do czego wykorzystuje technologie stosowane jej samochodach. Nowy system oparty na danych uzyskanych w czasie rzeczywistym stanowi wielki krok naprzód na rzecz bezpiecznego transportu.

„Miłą rzeczą jest to, że bierze on pod uwagę wszystkie dostępne dane od organów odpowiedzialnych za ruch. Oznacza to, że będą wyświetlane ostrzeżenia o wypadkach z udziałem wszystkich samochodów, a także innych użytkowników dróg. ” – stwierdza Åsa Haglund.

Volvo nie bez przyczyny wybrało Danię na pierwszy rynek systemu ostrzegania wybrano. Władze tego kraju dysponują bowiem wysokiej jakości danymi w czasie rzeczywistym.

Szwedzka marka planuje w przyszłości zintegrować więcej danych o ruchu udostępnianych przez innych partnerów w ekosystemie Europejskich danych dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego. Uwzględni w tym krajowe centra zarządzania ruchem w innych krajach. Ponadto ujmie także samochody innych marek.

źródło: Automobilwoche, Volvo, WRC Media

Copyright © WRC Media. Redakcja zastrzega wykorzystywanie niniejszej treści w zewnętrznych publikacjach, bez podania źródła (link do artykułu). Takie działanie będzie traktowane jako naruszenie praw autorskich i praw do własności intelektualnej.

Przeczytaj również