Uwaga kierowcy! Dziś ruszyła kolejna akcja na drogach. Nie licz na pobłażliwość policji, prędzej dostaniesz mandat

Jak pisaliśmy wcześniej, od dziś przez cały tydzień trwa kolejna akcja policji, którą koordynuje Europejska Organizacja Policji Ruchu Drogowego Roadpol. To oznacza, że akcja trwa nie tylko na polskich, ale także na europejskich drogach.

prawo policja kontrola mandat
Podaj dalej

Kierowcy muszą uważać, bo o mandat będzie dużo łatwiej

W ramach tegorocznej akcji policja drogowa weźmie pod lupę kierowców ciężarówek i autobusów, co oznacza, że o mandat za brak przestrzegania czasu pracy będzie dużo łatwiej.

Policjanci w ramach akcji ROADPOL Operation Truck & Bus sprawdzą również stan techniczny pojazdów, tonaż, wymiary i zabezpieczenie ładunku. Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na fakt czy kierowcy przestrzegają przepisów dotyczących czasu pracy i odpoczynku.

Ponadto pod lupę trafią tachografy, a policja sprawdzi je pod kątem manipulacji. Kontrola obejmie także ładunek i dokumentację z nim związaną.

roadpol ilu kierowcow ustrzeze sie mandatow twitter

Warto o tym pamiętać, bo mandaty i kary są spore

Podczas kontroli, zarówno autobusy, jak i ciężarówki będą zatrzymywane, a następnie sprawdzane na poboczu. Kontroli dokonają  zarówno funkcjonariusze policji drogowej, jak i odpowiednich organów ścigania.

Zeszłoroczny rekordzista tylko podczas jednej kontroli dopuścił się aż 88 wykroczeń. Mandat i grzywna wyniosły ponad 121 000 złotych. Kolejne kontrole egzekwowania prawa przez kierowców zaplanowano na czerwiec (od 13 do 19), lipiec (od 18 do 24) i październik (od 10 do 16).

Przeczytaj również