Światła i technologia oparta na czujnikach
Technologie oparte na czujnikach pozwalają kierowcy na wygodną jazdę. Nie muszą już czuwać nad włączeniem świateł, wycieraczek, czy też poziomem ciśnienia w oponach. Wszelkie informacje docierają do „mózgu” samochodu, jakim jest komputer i pozwalają naszemu pojazdowi zrobić to wszystko za nas.
Wszystko to jednak nie oznacza, że kierowca nie musi być czujny i ma nie kontrolować stanu pojazdu. Zwłaszcza w przypadku jednego czujnika jest to bardzo ważne. Jesień to bowiem specyficzna pora roku, gdzie o niewłaściwe działanie czujnika natężenia światła nie trudno. Ma to związek z panującymi warunkami atmosferycznymi na drogach.
cd. artykułu pod grafiką
Mandat 100 złotych i 2 punkty karne
Żadnej technologii nie uda się ukarać, bo za jej niewłaściwe działanie mandat dostaje kierowca. Dlatego trzeba pamiętać, że odczyty natężenia światła przez czujnik nie zawsze są właściwe.
To dlatego, że opady takie jak mżawka czy mgła nie zawsze są wykrywalne przez nowoczesną technologię. O ile praca czujnika w normalnych warunkach, gdy powietrze jest przejrzyste, nie stanowi problemu, o tyle jesienią nie zawsze może działać jak potrzeba.
Czujnik, gdy jest jasno wysyła sygnał, by system włączył światła dzienne. Gdy zapada zmierzch i jest ciemno sprawia, że w samochodzie świecą światła mijania lub drogowe. Jesienią może być różnie, nie zawsze zapalą się światłą mijania zamiast tych do jazdy dziennej. Nieodpowiednie oświetlenie w samochodzie to dziś mandat 100 zł i 2 punkty karne.
cd. artykułu pod grafiką
Jak uniknąć tej sytuacji?
Kierowca musi zachować czujność, gdy dojdzie do zmiany warunków pogodowych na drodze. Dużym ułatwieniem jest możliwość zmiany ustawień czujnika. Wtedy wystarczy je zmienić, by wykrywał opady deszczu. Jeśli takiej możliwości nie ma, kierowca musi działać sam, korzystając z ręcznego ustawienia.
Odpowiedzialność za oślepanie kierowców na drodze ponosi zawsze kierowca, a skutki takich działań mogą być tragiczne. Tak samo, jak bycie niewidocznym na drodze, gdy warunki są trudne. Ryzyko kolizji w tej sytuacji jest duże.
NIE PRZEGAP
https://wrc.net.pl/mh-polscy-kierowcy-robia-to-odruchowo-zapominaja-ze-mandaty-w-tej-sytuacji-to-czasem-2-000-zl
https://wrc.net.pl/mh-ponad-300-zl-za-4-minuty-parkowania-taki-mandat-mozna-dostac-gdy-wlasciciel-po-cichu-zmieni-zasady-wnoszenia-oplat