To ustawienie w samochodzie to teraz spore ryzyko. Jeśli nie będziesz go kontrolował, dostaniesz mandat i punkty karne

To ustawienie w samochodzie to teraz spore ryzyko. Jeśli nie będziesz go kontrolował, dostaniesz mandat i punkty karne

To ustawienie w samochodzie to teraz spore ryzyko. Jeśli nie będziesz go kontrolował, dostaniesz mandat i punkty karne

Podaj dalej

Technologie w nowoczesnych samochodach to spora wygoda dla kierowców niestety za ich nieprawidłowe działanie mandat dostaje kierujący, a nie producent pojazdu. Jesień i zima są szczególną porą na drogach, gdy o punkty karne i karę pieniężną jest dużo łatwiej niż latem. Na co koniecznie zwrócić uwagę?

Światła i technologia oparta na czujnikach

Technologie oparte na czujnikach pozwalają kierowcy na wygodną jazdę. Nie muszą już czuwać nad włączeniem świateł, wycieraczek, czy też poziomem ciśnienia w oponach. Wszelkie informacje docierają do „mózgu” samochodu, jakim jest komputer i pozwalają naszemu pojazdowi zrobić to wszystko za nas.

Wszystko to jednak nie oznacza, że kierowca nie musi być czujny i ma nie kontrolować stanu pojazdu. Zwłaszcza w przypadku jednego czujnika jest to bardzo ważne. Jesień to bowiem specyficzna pora roku, gdzie o niewłaściwe działanie czujnika natężenia światła nie trudno. Ma to związek z panującymi warunkami atmosferycznymi na drogach.

cd. artykułu pod grafiką

Mandat 100 złotych i 2 punkty karne

Żadnej technologii nie uda się ukarać, bo za jej niewłaściwe działanie mandat dostaje kierowca. Dlatego trzeba pamiętać, że odczyty natężenia światła przez czujnik nie zawsze są właściwe.
To dlatego, że opady takie jak mżawka czy mgła nie zawsze są wykrywalne przez nowoczesną technologię. O ile praca czujnika w normalnych warunkach, gdy powietrze jest przejrzyste, nie stanowi problemu, o tyle jesienią nie zawsze może działać jak potrzeba.

Czujnik, gdy jest jasno wysyła sygnał, by system włączył światła dzienne. Gdy zapada zmierzch i jest ciemno sprawia, że w samochodzie świecą światła mijania lub drogowe. Jesienią może być różnie, nie zawsze zapalą się światłą mijania zamiast tych do jazdy dziennej. Nieodpowiednie oświetlenie w samochodzie to dziś mandat 100 zł i 2 punkty karne.

cd. artykułu pod grafiką

mandat światła czujnik
fot. pixabay

Jak uniknąć tej sytuacji?

Kierowca musi zachować czujność, gdy dojdzie do zmiany warunków pogodowych na drodze. Dużym ułatwieniem jest możliwość zmiany ustawień czujnika. Wtedy wystarczy je zmienić, by wykrywał opady deszczu. Jeśli takiej możliwości nie ma, kierowca musi działać sam, korzystając z ręcznego ustawienia.

Odpowiedzialność za oślepanie kierowców na drodze ponosi zawsze kierowca, a skutki takich działań mogą być tragiczne. Tak samo, jak bycie niewidocznym na drodze, gdy warunki są trudne. Ryzyko kolizji w tej sytuacji jest duże.

NIE PRZEGAP

Polscy kierowcy robią to odruchowo. Zapominają, że mandaty w tej sytuacji to czasem 2 000 zł

Ponad 300 zł za 4 minuty parkowania. Taki mandat można dostać, gdy właściciel po cichu zmieni zasady wnoszenia opłat

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News