To mało znany błąd wśród polskich kierowców. Brak tej wiedzy generuje wysokie koszty zamiast oszczędności

Właściwa eksploatacja samochodu to dla kierowców możliwość generowania oszczędności zamiast dodatkowych kosztów. Niewielu wie, że nie trzeba pozostawiać go w garażu, by zaoszczędzić na wydatkach na paliwo. Wystarczy zwrócić uwagę na jeden ważny element dla silnika.

To mało znany błąd wśród polskich kierowców. Brak tej wiedzy generuje wysokie koszty zamiast oszczędności
Podaj dalej

W dobie podwyżek wszystkiego to dla kierowców spore oszczędności

Na wydatkach na tankowanie można zaoszczędzić, wystarczy właściwa eksploatacja, by wizyty kierowców na stacjach były rzadsze. Codzienna dbałość o kluczowe elementy wpływające na zapotrzebowanie na paliwo ma spory wpływ na to, ile im pieniędzy pozostaje im w portfelach. W tej kwestii kierowcy, często nieświadomie popełniają sporo błędów.

Tymczasem paliwo, choć nie zdrożało znacznie z dniem 1 stycznia, to wciąż nie jest tanie. Nadchodzące kolejne sankcje nie sprawią, że stanieje. Wręcz przeciwnie. Dlatego wiedza o tym, co jest błędem w codziennej eksploatacji,  jest kluczowa dla przyszłych oszczędności. Te pozwalają przejechać na baku większą ilość kilometrów.

olej w silniku a oszczędności kierowców
Freepik

To kluczowy parametr dla silnika i zużycia paliwa

Kierowcy często nie mają świadomości, że wystarczy jedno zaniedbanie, by w samochód zaczął generować dodatkowe koszty. Zapotrzebowanie na paliwo może stać się znacznie wyższe, co biorąc pod uwagę ceny diesla i benzyny jest ostatnim, czego mogą chcieć kierowcy.

Kluczem do oszczędności jest unikanie sytuacji, które mają wpływ na nadmierne zużycie paliwa. W związku z tym konieczne jest zwrócenie uwagi na poziom i jakość oleju w swoim samochodzie. Kierowcy zbyt rzadko to robią, a ma on ogromne znaczenie.

Ważne jest także, by był zgodny ze standardami, jakie określił producent. Nie bez potrzeby w instrukcji do samochodu wspomina o konkretnym rodzaju. To dlatego, nie wszystkie oleje silnikowe są kompatybilne z każdym rodzajem silnika. Niektóre wymagają specjalnych smarów, aby w pełni wydajnie pracować.

Jeśli silnik nie dostaje tego, czego potrzebuje, pochłania więcej energii. Praca z nieodpowiednim rodzajem oleju, będzie skutkować tym, że będzie cię prosił o zwiększenie objętości paliwa w baku. Dlaczego tak się dzieje?

oszczednosci kierowcow olej jpg
Allegro

Jeden parametr środka smarnego jest kluczowy dla kierowców

Dlaczego warto brać pod uwagę specyfikację oleju , o jakiej mówi producent? Oprócz utrzymywania smarowania silnika i płynnej pracy olej silnikowy może mieć istotny wpływ na oszczędność paliwa i ogólne osiągi samochodu. Wydatki na paliwo można ograniczyć, gdy ma on właściwą lepkość.

Przemieszczanie zbyt gęstego płynu przez silnik pochłania więcej energii z powodu tarcia w kluczowych miejscach, takich jak pompa olejowa i tłok. Dlatego kupując olej, kierowcy powinni zwrócić uwagę na kilka ważnych liczb, które mówią o lepkości oleju.

Na przykładzie oleju 05W-20, to kod odnoszący się do temperatury zewnętrznej, w jakiej olej zachowuje swoje właściwości. Litera W (zima) wraz z poprzedzającą ją liczbą dotyczą warunków zimowych, czyli niskich temperatur. Pozostała część kodu – wysokich. Jeśli chodzi o „parametr zimowy”, to można go spotkać z takimi wartościami, jak 0W, 5W, 10W, 15W, 20W i 25W. Im niższa wartość liczbowa, tym łatwiejszy rozruch silnika na mrozie. Im większa po “W”, tym olej zachowuje większą lepkość w wysokich temperaturach.

Współcześnie nie stosuje się już produktów jednosezonowych, dostosowanych do pory roku. W sklepach dostępne są wyłącznie oleje wielosezonowe, W latach 90’tych najczęściej stosowano oleje 20W-50 i 10W-30. Dziś ich miejsce zajęły smary z oznaczeniem 05W-20, a nawet 0W-20 w silnikach nowszego typu pojazdów.
Zwrócenie uwagi na specyfikację oleju, a nie jego korzystną cenę i regularne sprawdzanie jego poziomu w silniku jest kluczowe.

Na pewno musisz to zrobić, zanim wyruszysz w daleką podróż. Regularna kontrola zaś tylko pomoże, a nie przeszkodzi w generowaniu oszczędności na tankowaniu. Dobrze dobrany olej poprawia efektywność paliwową samochodu. Kierowcy rzadziej odwiedzają stacje paliw, co w dobie wysokich kosztów utrzymania jest bardzo ważną kwestią. Tańszy “no name” jest w efekcie dużo droższy w użytkowaniu.

NIE PRZEGAP

Wyciąłeś filtr DPF? Sprawdź jaki olej powinieneś stosować

Olej w skrzyni biegów. Sprawdź jaki wybrać i czy może to być zamiennik

 

Przeczytaj również