System BMW wyświetla kierowcom komunikat, że nie powinni parkować na wzniesieniu. O co chodzi?

System BMW wyświetla kierowcom komunikat, że nie powinni parkować na wzniesieniu. O co chodzi?

policja kontrola wyposażenie obowiązkowe koła koło opony

Podaj dalej

Nowoczesne technologie BMW pozwalają na dużo więcej w samochodach, ale potrafią też zaskakiwać kierowców. Komunikaty, jakie potrafi wygenerować system na wyświetlaczu, bywają czasami prawdziwie szalone, aczkolwiek zawsze mają swoje racjonalne wytłumaczenie. Właściciele, aby się o tym dowiedzieć muszą się jednak skontaktować z serwisem.

Kierowcy na nowo uczą się swoich samochodów

To najbardziej szalona rzecz, o jakiej słyszeliśmy ostatnio. W świecie najnowszych technologii o dziwactwa nie trudno, ale napotykanie ich w samochodzie niebędącym konceptem jest nieco zaskakujące.

To już nie film fantastyczny, ale nowa rzeczywistość, w której muszą się odnajdywać właściciele najnowszych samochodów. Mając na względzie klasyczne, spalinowe są one zupełnie inne. Naszpikowane elektroniką, pozwalają na coraz większą nić porozumienia między kierowcą a samochodem. To oznacza, że kierowca musi się uczyć nowej „mowy” środka transportu, jaki świeżo nabył.
Jednego z takich technologicznych dziwactw doświadczyła właścicielka elektrycznego BMW i4. Gdy próbowała dokonać bezprzewodowej aktualizacji swojego samochodu, otrzymała nieoczekiwaną wiadomość.

Na ekranie wyświetlacza jej samochodu pojawiło się następujące ostrzeżenie: „Teren jest zbyt stromy, aby rozpocząć instalację aktualizacji. Proszę zaparkować samochód na równym podłożu”.

Dlaczego BMW prosi, by nie parkować go na wzniesieniu?

Ta dziwna wiadomość początkowo rodzi wiele pytań. Skąd samochód wie, że kierowca jedzie po pochyłym terenie? I dlaczego, gdy samochód jest na wzniesieniu, nie może otrzymać danych z aktualizacji? Tę zagadkę wyjaśnili przedstawiciele producenta.

Jak każdy nowoczesny samochód, tak i BMW ma dziesiątki czujników, dzięki którym może wykryć, czy znajduje się na pochyłym terenie. Powodem, dla którego odmawia aktualizacji swojego systemu w takiej sytuacji, jest wykluczenie zaniedbań kierowców.

To dlatego, że pojawienie się choćby najmniejszej możliwości, że pojazd się poruszy w czasie aktualizacji,  jest niedopuszczalne. Taki środek ostrożności od producenta pozwala wykluczyć poważną awarię, z jaką można mieć do czynienia w takiej sytuacji. Stąd komunikat z systemu o zakazie dokonywania aktualizacji, gdy samochód znajduje się na innym niż płaski terenie.

Oczywiście taki przypadek może nigdy się nie zdarzyć, ale BMW chce mieć pewność, że nie będzie miało do czynienia z roszczeniami od wściekłych klientów. Znając Amerykanów, którzy „modlą się” o coś takiego, zadbało o uwzględnienie tego ważnego parametru w działaniu systemu samochodów. Dlatego wszyscy posiadacze nowoczesnych modeli od BMW i aktualizacji bezprzewodowych muszą pamiętać, że aby dokonać aktualizacji danych systemu muszą poszukać równego terenu i zaparkować swoje samochody, dopóki ten proces się nie zakończy.

NIE PRZEGAP

Nowiutki Model Y odebrał od Tesli w styczniu. W czasie jazdy odpadła mu kierownica [WIDEO]

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News