Rozebrał silnik Toyoty po 500 tys. przebiegu i był w szoku. Wszystkiemu winna wymiana oleju

Rozebrał silnik Toyoty po 500 tys. przebiegu i był w szoku. Wszystkiemu winna wymiana oleju

silnik toyoty wymiana oleju

Podaj dalej

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda wnętrze silnika po przejechaniu setek tysięcy kilometrów? Wymiana oleju ma na to duży wpływ, co zobaczysz na przykładzie Toyoty Prius, która trafiła na warsztat mechanika.

Mechanik ujawnił jak ważna jest właściwa wymiana oleju

Silnik pochodzący z Toyoty Prius z 2004 roku na skutek niewłaściwej wymiany oleju odmówił posłuszeństwa po przejechaniu 488 tys.km.
Egzemplarz z 2004 roku do tej pory nie miał problemów z 1.5 litrowym silnikiem, czego nie można powiedzieć o wnętrzu. Biorąc pod uwagę, że kanadyjski klimat jest dość zimny nie należy się temu dziwić.

Znany z YouTube mechanik „ speedkar99 ” rozebrał silnik w poszukiwaniu źródła problemu. Jak zobaczysz świece zapłonowe mają trochę białego popiołu, który pochodzi od składników stopowych z oleju. Po zdjęciu pokrywy zaworów zobaczysz niewielkie zużycie, które jest normalne dla silnika z takim przebiegiem. Jednak wewnątrz korpus przepustnicy jest bardzo brudno.
Kiedy mechanik przechodzi do tylnej części wlotu, zobaczysz sporą ilość nagaru, pomimo tego, że Toyota ma silnik z wtryskiem bocznym, a nie bezpośrednim. Nagar jest również obecny na górze tłoków i zaworów wlotowych.

mechanik silnik toyoty wymiana oleju

Pierścienie tłokowe są tak zatkane, że pierścienie sterujące nie mogą wtoczyć oleju z powrotem do tłoków. Smok pompy oleju jest prawie zatkany, a stalową miskę olejową na dnie wypełnia szlam.
Innymi słowy, za stan czterocylindrowego silnika w Toyocie Prius z 2004 roku pozostawia wiele do życzenia.

Jak twierdzi mechanik, za stan w jakim jest silnik odpowiada niewłaściwa wymiana oleju. Tanie oleje i tanie filtry również pogarszają sytuację niezależnie od tego, jak dobry masz silnik pod maską.

To nagranie jest dobrą lekcją i skłania od refleksji nad tym, jak ważne jest dbanie o układ smarowania samochodu. Toyota Prius niezależnie od sporego przebiegu, nie posiada żadnych niepokojących oznak zużycia pod względem mechanicznym.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News