Rozbili ponad 60 samochodów elektrycznych różnych marek. Oto czołówka najbardziej bezpiecznych

Wybór tego jedynego wśród wielu oferowanych samochodów elektrycznych to czasami problem, który nie ogranicza się jedynie do zasobów portfela kierowcy. Ważnym kryterium jest również bezpieczeństwo. Tu bardzo pomocne są przeprowadzane testy zderzeniowe, które dają pełen obraz sytuacji, jak wypada model pod względem bezpieczeństwa.

top najbezpieczniejszych samochodów elektrycznych
Podaj dalej

Testy zderzeniowe IIHS wyłowniły czołówkę najbezpieczniejszych samochodów elektrycznych

Amerykański Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) poddał testom zderzeniowym dostępne na amerykańskim rynku modele samochodów elektrycznych. Dzięki nim wiadomo jak ogromnego postępu w dziedzinie bezpieczeństwa dokonano w ciągu jednego roku.
Wyróżniono, aż 65 modeli to o 16 więcej niż w 2021r. Wśród nich tytuł Top Safety Pick+, otrzymało 8, o 5 więcej niż w podczas zeszłorocznych testów.

Zdobycie najwyższej nagrody Top Safety Pick+, oznacza, że samochód musiał uzyskać ocenę „Dobry” we wszystkich 6 kategoriach testów zderzeniowych IIHS oraz ocenę „Zaawansowany” lub „Superior” za systemy zapobiegania zderzeniom czołowym. Testy wykonywano według scenariuszy pojazd-pojazd, jak i pojazd-pieszy. Ważną kwestią są reflektory, które muszą otrzymać ocenę „Dobry” lub „Dopuszczalny” jako wyposażenie standardowe.

Wśród czołówki najbezpieczniejszych samochodów elektrycznych nie ma tych, które dopiero niedawno weszły na amerykański rynek czyli Hyundaia Ioniq 5 i Kia EV6. Elektryczne SUV-y tj. Rivian R1T czy GMC Hummer EV amerykański IIHS przetestuje dopiero w przyszłym roku.

Top najbezpieczniejszych samochodów elektrycznych

Czołówka najbezpieczniejszych samochodów elektrycznych z tytułem Top Safety Pick+

Tesla Model 3

Najbezpieczniejszym z grona przetestowanych samochodów elektrycznych jest Tesla Model 3. Model zdobył najwyższy wynik w kategorii luksusowych samochodów średniej wielkość. Zdobył ocenę „Dobry” we wszystkich testach wytrzymałości zderzeniowej poza poza testem przód/bok kierowcy. W tym teście uzyskał ocenę „Dopuszczalny” dla dolnej części stopy/ud. Taką samą ocenę otrzymały kotwy do fotelików dziecięcych, ze względu na trudności z ich zatrzaśnięciem

Top najbezpieczniejszych samochodów elektrycznych tesla model s i y testy

 

Tesla Model Y

Podobnie jak Model 3 wypadła Tesla Model Y, która uzyskała najwyższe oceny „Dobry” we wszystkich sześciu kategoriach wytrzymałości zderzeniowej. Ponadto uzyskała najwyższą ocenę „Superior” za systemy zapobiegania zderzeniom. W tym roku lepiej wypadła ocena  reflektorów. Tesla zyskała najwyższą ocenę „Dobry” dla reflektorów projekcyjnych LED w Modelu Y Performance oraz „Akceptowalny” dla reflektorowych reflektorów LED w innych wersjach

Top najbezpieczniejszych samochodów elektrycznych volvo c40 test
YouTube

Volvo XC40 Recharge i Volvo C40 Rechargeto

Wysokie noty Volvo to dowód na to, że legendy o bezpieczeństwie samochodów ze szwedzkim rodowodem nie są wyssane z palca. Oba modele depczą po piętach Tesli. W kwestii ochrony oferowanej pasażerom elektryczne modele Volvo zyskały ocenę „akceptowalny” dla punktów mocowania fotelików dziecięcych, potencjalnych urazów dolnej części nogi/stopy w teście z małym zachodzeniem na przód/strona pasażera oraz tors kierowcy w teście zderzenia bocznego. Ponadto dostały notę „Advanced” dla systemów zapobiegania kolizjom pojazd-pieszy.

Top najbezpieczniejszych samochodów elektrycznych
Audi e-tron i e-tron Sportback

Bratnie modele od Audi różniące się wersją nadwozia otrzymały najwyższą ocenę „Dobry” w zakresie ochrony pasażerów. Modele zdobyły oceny „Dobry” we wszystkich kategoriach, a systemy unikania kolizji otrzymały najwyższą notę „Superior”. Reflektory samochodu w wersji Prestige spotkały się z oceną „Dopuszczalną” i „Dobrą” dla wersji Premium i Premium Plus.

vw id4

Volkswagen ID.4

Kuzyn Audi otrzymał te same oceny „Dobry” w każdej kategorii związanej z ochroną przed wypadkami. Niestety pozostaje o krok w tyle, jeśli chodzi o systemy zapobiegania wypadkom między pojazdem a pieszym. W zależności od wyposażenia reflektory otrzymały noty: „Dopuszczalne” (dla wersji Pro) lub „Dobre” dla Pro S.

hyundai nexo crash test

Hyundai Nexo

Ten model jest zasilany energią elektryczną wytwarzaną przez wodorowe ogniwo paliwowe. W testach zderzeniowych Nexo otrzymał ogólne oceny „Dobry” w głównych sześciu kategoriach. Za konstrukcję i klatkę bezpieczeństwa, możliwe urazy w zakresie podudzie/stopa, zabezpieczenie pasażerów i kinematykę manekinów otrzymał ocenę „Dopuszczalny”. Model zdecydowanie lepiej wypadła w ocenie zapobiegania zderzeniom pojazd-pieszy, gdzie zyskał ocenę „Advanced”.

Przeczytaj również