Producent świetnie sprzedających się SUV-ów ukarany. Włoscy urzędnicy wystawili rachunek na 6 milionów euro

Na europejskim rynku przybywa wielu nowych producentów. Niektórym udaje się osiągnąć sukces i wyprzedzają pod względem sprzedaży uznane marki. SUV-y od DR Automobiles są w tej grupie. W 2023 roku we Włoszech uplasowały się wyżej niż modele od MIni, Volvo, Cupra, czy Tesla.

DR Automobiles SUV Italy
Podaj dalej

Sukces DR Automobiles w centrum uwagi włoskiego urzędu

W ofercie włoskiej młodej marki nie brakuje świetnych SUV-ów, które mogą się pochwalić świetną relacją ceny i jakości. Chociaż DR Automobiles nie jest marką z długim stażem, to w zeszłym roku udało jej się pokonać uznanych rywali. Pod względem sprzedaży zajęła 22 pozycję,  wyprzedając producentów tj. MINI, CUPRA, Volvo, Tesla i Mazda. Jak na nowicjusza świetnie sobie radzi także w Hiszpanii, gdzie jej SUV DR 4.0 cieszy się dużą popularnością.

Teraz firmie uważnie przyjrzał się włoski Urząd ds. Konkurencji i Gwarancji Rynkowych (AGCM). Niestety nie do końca podoba mu się działalność firmy we Włoszech. W związku ze stwierdzeniem, że DR Automobiles ukrywa chińskie pochodzenie swoich pojazdów, urząd nałożył karę finansową w wysokości 6 milionów euro.

Nie jest jednak tajemnicą, że marka DR Automobiles bazuje na modelach znaczących chińskich marek jak Chery, JAC czy BAIC. Marka jest częścią DR Motor, włoskiego konglomeratu samochodowego, w którego skład wchodzą także EVO, Sportequipe i ICKX. Źródłem konfliktu jest tutaj jednak proces produkcji modeli we Włoszech.

SUV EVO3
SUV EVO3

Świetne tanie SUV-y z etykietą eko kością niezgody

DR Automobiles według włoskiego urzędu sprzedaje SUV-y pod markami DR i EVO, które niemal w całości produkowane są w Chinach. Ostatnia część montażu odbywa się we Włoszech. W związku z tym Włosi zarzucają producentowi, że sprzedaje je jako produkt włoski, choć nim nie są. Tymczasem lider marki dał jasno do zrozumienia, że ​​nigdy nie informował, że samochody zostały w całości wyprodukowane we Włoszech.

Założyciel DR Automobiles określił orzeczenie jako niewiarygodne i zaznacza, że ​​zostanie ono zaskarżone. Całkowicie nie zgadza się z postanowieniami Urzędu ds. Konkurencji i Gwarancji Rynkowych: „Całkowicie odrzucamy decyzję AGCM i zamierzamy ją zakwestionować, mając nadzieję na uchylenie to całkowicie.”

Kolejny ważny zarzut dotyczy dostępu do części zamiennych oferowanych we Włoszech SUV-ów DR i EVO. Urzędnicy AGCM uznali, że jednostka zajmująca się obsługą posprzedażową nie gwarantuje odpowiedniego zaopatrzenia w części zamienne, co narusza prawa konsumentów. Massimo Di Risio w odpowiedzi na ten zarzut przypomniał, że w centrum montażowym w Macchia d’Isernia pracują nad rozszerzeniem swojej działalności w celu opracowania nowych modeli.

DR Automobiles jak młoda firma może się pochwalić tym, że udało jej się zdobyć dobrą pozycję na rynkach południowej Europy. SUV-y stały się dla wielu opcją na nowy, niedrogi i oszczędny samochód. W gamie modeli tego typu większość posiada opcję bifuel z LPG.

W ostatnim czasie jak informowaliśmy oferta wzbogaciła się nowe modele z poszukiwanym napędem hybrydowym oraz mały model elektryczny DR 1.0. SUV Evo 3 jest mocnym rywalem dla obecnego w Polsce MG ZS. Jednocześnie jest bestsellerem marki w tym segmencie.

DR Automobiles SUV Italy
DR Automobiles SUV 6.0

Przeczytaj również