Polski kierowca pobił rekord. Podczas jednej kontroli uzbierał 18 mandatów na kwotę 5300 zł

Polski kierowca pobił rekord. Podczas jednej kontroli uzbierał 18 mandatów na kwotę 5300 zł

mandat-policja-stary samochód

Podaj dalej

Zbliża się długi weekend w związku z tym, każdy kierowca musi się liczyć ze wzmożoną ilością kontroli na drogach. Majówka sprzyja podróżowaniu, a co za tym idzie wzrasta ryzyko zwiększenia ilości wypadków na drodze. Działania funkcjonariuszy mają na celu ograniczyć to ryzyko do minimum.

Kierowca na autostradzie A4 z rekordową ilością mandatów

Na polskich drogach oprócz funkcjonariuszy drogówki można spotkać inspektorów ITD, a nawet ETDiE, o czym przekonał się kierowca ciężarowego MAN-a. Funkcjonariusze skontrolowali jego ciężarówki na autostradzie pod Wrocławiem.

Funkcjonariusze reprezentujący wrocławską drogówkę dysponują specjalistycznym sprzętem. Patrol posiada m.in. wszelkie niezbędne urządzenia do kontroli technicznej, w tym oprogramowanie analizujące czas pracy kierowców. To drugie okazało piętą Archillesową kierowcy ciężarówki.

Po pobraniu danych z karty kierowcy funkcjonariusze stwierdzili wielokrotne przekroczenie norm. Kierowca pomijał m.in 45-minutowe przerwy i skracał okresy odpoczynku. Skala przewinie była tak wielka, że otrzymał aż 18 mandatów karnych, których wartośc przekroczyła 5000 zł. To nie koniec nieprzyjemności, bo konsekwencje czekają również przewoźnika. Funkcjonariusze ETDiE wszczęli procedury administracyjne, dotyczące wykroczeń na łączną kwotę 19 000 złotych.

Komunikat z tego zdarzenia opublikowała Komenda Miejska Policji we Wrocławiu, który publikujemy poniżej.

kierowca rekordzista autostrada a4

Komunikat ze strony KMP we Wrocławiu

Na wysokości Punktu Obsługi Podróżnych Karwiany, na podwrocławskim odcinku autostrady A4, funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego wrocławskiej komendy miejskiej zatrzymali do kontroli kierującego zespołem pojazdów, w którego skład wchodził ciągnik siodłowy marki Man wraz z naczepą.

Policjanci zajmujący się na co dzień kontrolą kierowców zawodowych przewożących towary bądź pasażerów, wykorzystują w swojej służbie specjalistyczne radiowozy zwane „ETDiE”. Jest to taka stacja diagnostyczna na kołach, a jej skrót pochodzi od pojazdu Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii. Wyposażenie tego typu aut pozwala mundurowym, między innymi na gruntowne sprawdzenie stanu technicznego kontrolowanego pojazdu, a także kontrolę czasu pracy kierowcy.

W trakcie czynności funkcjonariusze sprawdzili wymagane dokumenty kierowcy mana oraz dane zapisywane na elektronicznej karcie do tachografu. Kontrola wykazała, że 32-letni mieszkaniec Gorzowa Wielkopolskiego nie stosował się do obowiązujących zgodnie z zapisami Ustawy o transporcie drogowym norm czasu pracy, tj. kierował kontrolowanym zespołem pojazdów bez wymaganych przerw, skracając również wymagany czas odpoczynków.

Za powyższe wykroczenia policjanci nałożyli na 32-latka 18 mandatów karnych na łączną kwotę 5300 zł oraz sporządzili dokumentację wymaganą do nałożenia grzywny w postępowaniu administracyjnym na sumę 19 tysięcy złotych.

Kierowcy zawodowi w przewozach drogowych muszą przestrzegać zasad dotyczących czasu prowadzenia pojazdów, odbierania określonych w przepisach czasów odpoczynków i przerw. Zapewnienie właściwego odpoczynku dziennego, dobowego i tygodniowego jest obowiązkiem każdego z przewoźników.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News