Zgłaszają prośby o zmianę taryf, bo notują straty
Jak pisze Moneypl, drastyczny wzrost kosztów prądu i gazu sprawił, że aż 70 proc. firm wodno-kanalizacyjnych w Polsce notuje straty. W związku z tym już niemal 300 wodociągów stara się o zgodę na podwyżki taryf.
Jednakże Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zgodziło się na zmianę taryf tylko w nielicznych przypadkach. Co dla firm oznacza konieczność ograniczenia zaplanowanych inwestycji. W niektórych przypadkach wiąże się to dla nich z karami za niespełnienie norm określonych w legislacji polskiej i europejskiej.
Obecne taryfy wodno-ściekowe były zatwierdzane w 2021 r. i obowiązują przez najbliższe trzy lata. Teraz w związku z podwyżkami cen energii i paliw wodociągi chcą podwyżek opłat.
Chcą podwyżek nawet o ponad 15% w górę
Rosnące koszty energii elektrycznej, gazu i paliw wymuszają konieczność podwyżek opłat za wodę i ścieki. Ceny w całej Polsce są zróżnicowane. Jak pisze Moneypl, Lubelskie wodociągi 15 czerwca br. złożyły wniosek o zatwierdzenie nowej taryfy „w związku z drastyczną zmianą warunków ekonomicznych w kraju”. Argumentują ją tym, że ceny energii elektrycznej wzrosły o kilkaset procent.
Jak czytamy w publikacji, Wody Polskie poinformowały, że wpłynęło do nich już 285 wniosków o skrócenie okresu obowiązywania dotychczasowej taryfy. To jednocześnie nic innego jak prośby o podwyżki.
Według Rzeczpospolitej średni wzrost ceny za usługę dostarczania wody w stosunku do ceny proponowanej w pierwszym okresie obowiązywania taryfy wynosi 15,82%, a w przypadku ścieków jest to aż 20,20%. Dane udostępniły Wody Polskie, cytowane przez gazetę.
Do tej pory zaakceptowano blisko 18 wniosków, a odmownie potraktowano 85. Na akceptacje wniosków o podwyżki mogą liczyć te spółki wodociągowe, które udowodnią pogorszenie sytuacji ekonomicznej. Na 204 przedsiębiorstwa. jak podaje Money.pl, w I kwartale 2022 r. aż 70% poniosło straty.
Brak akceptacji podwyżek to dramat dla Wodociągów Białostockich, które od półtora roku starają się o podwyżki taryf.
Ta sytuacja zagraża utrzymaniu ciągłości dostawy wody o odpowiedniej jakości oraz odbioru i oczyszczania ścieków. Tym samym Wody Polskie postępują nie tylko niezgodnie z prawem, ale też wbrew interesom odbiorców tych usług – przekonuje Krzysztof Kita cytowany przez Rzeczpospolitą.
W maju br. wodociągi zaskarżyły działania centralnego regulatora do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Tej sprawie toczy się postępowanie sądowe. Nadciągający kryzys i wysoka inflacja niejako wymuszą na Polakach oszczędne życie. Od ogrzewania domów, po paliwa, prąd i oszczędne zużycie wody.
https://wrc.net.pl/mh-prad-jak-wegiel-pobil-historyczny-rekord-juz-w-poniedzialek-byl-najdrozszy-w-europie