Płacą 5 tys. zł za wskazanie chętnego. Skala niedoboru kierowców skutkuje pustkami w sklepach

Płacą 5 tys. zł za wskazanie chętnego. Skala niedoboru kierowców skutkuje pustkami w sklepach

niedobory kierowców ciężarówek 2

Podaj dalej

Jak bardzo jest ważny transport ciężarowy? Tak, że z chwilą gdy zabraknie kierowców, możesz mieć problem z nabyciem wielu rzeczy. W tym żywności. Obecna sytuacja jest na tyle tragiczna, że szefowie supermarketów martwią się o Święta Bożego Narodzenia.

Skala niedoboru kierowców ciężarówek jest porażająca

Spadek liczby kierowców ciężarówek jest już znacząco odczuwalny. Widać to w sklepach, gdzie wiele półek stoi pustych i brakuje wielu artykułów codziennego użytku. Jaka jest skala niedoboru kierowców ciężarówek?

Jak podaje Mirror, liczba ta została oszacowana na 90 000 do 100 000. Tym samym brytyjska organizacja handlowa Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych stwierdziła, że jest w „punkcie kryzysu”.

Mieszkańcy całej Wielkiej Brytanii widzą puste półki i niknące zapasy żywności oraz artykułów codziennego użytku. W wielu z nich kończy się woda butelkowana. Szefowie supermarketów zastanawiają się czy nie odwołać Świąt Bożego Narodzenia. Kto jest winien tej sytuacji?

niedobory kierowców
fot. Freepics

Głównym winowajcą jest Brexit

O katastrofalnej sytuacji związanej z brakiem kierowców, zadecydowało wiele czynników. Wyjście Wielkiej Brytanie z UE to główny ale nie jedyny powód niedoborów kierowców ciężarówek.

Branża od jakiegoś czasu boryka się z problemami niskich płac i starzejącego się personelu.

Jak informuje związek Unite:

„Kultura obniżania warunków poprzez analizę porównawczą i outsourcing, a także nadużywanie kierowców agencyjnych i fałszywie samozatrudnionych kierowców zaowocowało wynagrodzeniem, które nie odzwierciedla umiejętności, wiedzy i kwalifikacji potrzebnych do wykonywania pracy ”.

Brexit był ostatnim gwoździem do przysłowiowej trumny, bowiem europejscy kierowcy w tym i polscy, którzy pracowali w Wiekiej Brytani postanowili wyjechać. Do tego wszystkiego doszedł kryzys związany z pandemią Covid, który zakłócił proces szkolenia kierowców samochodów ciężarowych.

Obecnie firmy zmagają się z opóźnieniami, odwołanymi dostawami i rosnącymi kosztami. Co w wielu przypadkach skutkuje brakami niektórych produktów i pustymi półkami.

Wśród produktów deficytowych są : chleb, mleko, woda, świeże produkty, piwo i napoje bezalkoholowe.

Płacą za chętnych nawet  5 tys. złotych

Firmy w obliczy kryzysu podnoszą stawki płac. Niektórzy zapewniają podwyżki do 26 tys. zł ( 5 tys. funtów). Gigant, który jest właścicielem Waitrose, oferuje rekrutom „Golden Hellos” o wartości 5 300 zł.

Sieć Currys PC World oferuje 8 tys. złotych „Golden Hellos” a właściciel Dixons Carphone daje również obecnym kierowcom ten sam impuls, aby powstrzymać ich przed wyjazdem.

W obliczu poważnego kryzysu pracownicy, którzy przyprowadzą znajomego chętnego do obsadzenia stanowiska kierowcy, mogą otrzymać nagrodę w wysokości ponad 5 tys. złotych (1 tys. funtów).

Koszty podwyżek wynagrodzeń kierowców ciężarówek – wraz z innymi czynnikami – mogą finalnie doprowadzić do inflacji. W związku z tym mieszkańcy Wielkiej Brytanii muszą się podzieważ  wyższych cen w sklepach.

Przeczytaj również