Dlaczego warto czyścić pasy bezpieczeństwa?
Ilu kierowców narzekało na fakt, że pasy bezpieczeństwa słabo się zwijają? Brudzą ubrania lub mają mało estetyczne plamy? Warto raz na jakiś czas je wymyć, bo jest to bardzo proste i nie wymaga wizyty w firmie detailingowej (wiadomo, oni zrobią to najlepiej).
Powodem dbałości o czystość pasów bezpieczeństwa nie jest jedynie estetyka. Brudne pasy generują więcej problemów.
Latem może ci towarzyszyć np. nieprzyjemny zapach, który jest efektem bliskiego kontaktu z ciałem, które się poci. Nagromadzenie zabrudzeń odbije się na kondycji zwijacza pasów, a nawet prowadnic. Nie wspominając o tym, że podróż w białej koszuli może się okazać niesympatycznym doświadczeniem.
Jak zwykle bywa, nie brakuje zwolenników teorii, że pasów bezpieczeństwa nie należy czyścić. Znajdziesz je w wielu źródłach, a obawy dotyczą wpływu środków chemicznych i wody na ich konstrukcję. To trochę przesadzone twierdzenie, bo pasy w samochodzie wykonano z bardzo grubej, szerokiej i wytrzymałej tkaniny syntetycznej. Po to, by spełniały dobrze swoją funkcję.
Środki czyszczące, używane do pasów bezpieczeństwa stosuje się m.in. do prania tapicerki czy czyszczenia kokpitu, dlatego nie powinny wyrządzić żadnej szkody. Dużo większą krzywdą jest gromadzenie brudu, które wpływa na nieprawidłowe poprowadzenie i napięcie pasów. To rzutuje m.in. na bezpieczeństwo pasażerów samochodu.
Mycie pasów bezpieczeństwa- jak zrobić to prawidłowo?
Czyszczenie pasów bezpieczeństwa to czynność, jaką wykonuje niewielu kierowców, a przecież brudzą się za każdym razem, gdy chwyta je ręka, są przytrzaskiwania drzwiami czy wleczone po progu. Większość pasów bezpieczeństwa ma czarną barwę, na której nie widać nierówności, czy brudu. Wystarczy spojrzeć, chociażby na te montowane w luksusowych markach premium, które są kremowe lub czerwone, by ujrzeć, jak wiele brudu w rzeczywistości gromadzą. Jak je wyczyścić?
Na początek pokryj je środkiem czyszczącym, możesz użyć do tego opryskiwacza ciśnieniowego lub ręcznej pianownicy. Następnie oczyść obie strony pasów specjalną włókniną przeznaczoną do tego celu. Brudną pianę zbiera się wilgotną ściereczką lub zmywa myjką ciśnieniową. W przypadku, gdy piana jest mocno zanieczyszczona, warto tę czynność powtórzyć. Po wyczyszczeniu pozostawiamy pasy do całkowitego wyschnięcia.
Czym najlepiej wymyć pasy bezpieczeństwa?
Warto pamiętać, że dedykowane to tego celu środki czyszczące, de facto nie istnieją, dlatego warto korzystać z innych samochodowych kosmetyków. Pomocny będzie tu preparat przeznaczony do ręcznego czyszczenia tapicerki, czyli tzw. bonetowania.
Delikatny środek czyszczący nie wymaga wypłukiwania. Wystarczy spryskać nim pas, a następnie przetrzeć ściereczką z mikrofibry. Godne poleceni są preparaty tj. ADBL Bonnet, Shiny Garage Extra Dry, Binder Premium Interior Cleaner, Maxifi Soap Free oraz ExceDe Encapsulator Cleaner. Wszystkie z nich, znajdziesz tutaj.
Dobrą alternatywą są środki APC, czyli uniwersalne płyny czyszczące do plastików i materiałów tekstylnych. Pamiętaj o tym, by je rozcieńczyć w proporcji zalecanej przez producenta, np. 1:20. Dobór koncentracji ma znaczenie, gdy przychodzi uporać się z uporczywymi zabrudzeniami. Uwaga! Środki APC bezwzględnie wymagają wymywania wodą, dlatego po wyczyszczeniu należy przetrzeć pasy wilgotną ściereczką. Ewentualny biały proszek wymaga zebrania ścierką, bądź odkurzenia.
Samo mycie pasów bezpieczeństwa nie jest trudne, ale stanowi niezłe wyzwanie, gdy chodzi o komfort wykonywania tej czynności. Ciężko tu o wygodę, a trzeba uważąć, by nie ubrudzić innych elementów wnętrza. Dlatego polecaną metodą jest otworzenie drzwi auta i zaczepienie klamry pasów o rygiel zamka. Tak rozciągnięte i napięte pasy pozwalają zaaplikować preparat czyszczący. Czyszczenie punktowe nie jest dobrym pomysłem. W efekcie końcowym nie trudno o zacieki i plamy.
Czynność mycia pasów warto połączyć z czyszczeniem tapicerki foteli. Wtedy można rozłożyć pasy na siedziskach i oparciach i łatwiej doczyścić uporczywe zabrudzenia.
Zabezpieczenie pasów – sposób na denerwujące kierowców zacinanie się
Zacinające się pasy, które nie chcą się zwijać lub trzeba z nimi walczyć by je zapiąć, to zmora wielu kierowców. Dlatego po ich wymyciu, warto użyć specjalnego sprayu do pasów bezpieczeństwa. Zawarty w nim np. grafen lub sylikon nadaje pasom odpowiedniej śliskości i przywrócą gładkość i elastyczność. Ponadto chroni przed wyblaknięciem i ma właściwości antystatyczne.
Traktowane z należytą starannością pasy bezpieczeństwa to gwarancja bezpieczeństwa i niewątpliwy atut lśniącego wnętrza samochodu. Czynność powtarzana regularnie, to sprawdzony sposób na to, by służyły kierowcy jak najdłużej.
Przeczytaj również:
https://wrc.net.pl/mh-czy-wiesz-jak-prawidlowo-przechowywac-zmienione-opony-wielu-kierowcow-robi-to-zle